O tom ako štát pomáha developerom

Autor: Michal Drotován | 5.3.2021 o 12:01 | Karma článku: 5,87 | Prečítané:  1546x

V súčasnosti prebieha diskusia (navrhovateľ vicepremiér Hollý), že by územné plánovanie aj stavebné povoľovanie de facto prešli pod štát a samosprávy by nemali skoro žiadne kompetencie. Náznaky takej budúcnosti vidieť už teraz.

V Rači sme pred 7 rokmi - presne 17.03.2014 - začali oficiálny proces obstarávania územného plánu zóny Východné. Medzičasom je už tretie volebné obdobie a dvakrát sa obmenilo zastupiteľstvo. Píše sa marec 2021.

Proces, ktorý zahrňoval veľa krokov, mal byť zavŕšený vlani prijatím Všeobecného záväzného nariadenia MiZ Bratislava-Rača. Pre obštrukcie zo strany Okresného úradu Bratislava sa však tento krok zablokoval.

O tom, či môže alebo nemôže byť schvaľovaný územný plán zóny (územné plánovanie je originálnou kompetenciou samospráv) nerozhoduje obec, jej poslanci ani obyvatelia ale jedna konkrétna osoba - Mgr. Tomáš Mateička.

Nakoľko všetky pokusy (vrátane podnetov na samotné Ministerstvo dopravy a výstavby SR, ktoré uviedlo, že nemá kompetenciu to riešiť) za posledný rok neboli úspešne, medializáciu považujem za poslednú a krajnú možnosť.

Mestská časť Bratislava-Rača požiadala 28.05.2019 Okresný úrad Bratislava o stanovisko podľa §25 ods. 5 stavebného zákona - polroka nebol následne ani obraz ani zvuk. Následne mestská časť zaslala urgenciu žiadosti, na ktorú nám po skoro roku odpovedal Okresný úrad Bratislava (list z 23.4.2020), kde uviedol, že nesúhlasí s predložením daného materiálu na zastupiteľstvo, nakoľko  "boli zistené viaceré pochybenia" a stotožnili sa s názorom prokurátora. 

Vyžiadali sme teda prokurátora a Okresný úrad Bratislava o zaslanie dôvodov a samotného listu prokurátora (o ktorom sme nemali žiadnu vedomosť).

Prokurátor uviedol že dostal podnet od spoločnosti Jadalu, s.r.o. (developera) a je toho právneho názoru, že sa mal s týmto developerom prejednať jeho "nesúhlas" osobitne a tým, že sa tak nestalo podľa neho bol porušený zákon. Darmo je priamo v zákone uvedené, že pri verejnom prerokovaní majú všetci účastníci konania rovnaké práva a povinnosti (je jedno či máte v území garáž alebo celú bytovku). Samotný prokurátor v ďalšom liste uviedol, že podľa neho domnelé porušenie zákona bolo "oznámené Okresnému úradu Bratislava neformálne v prípise". Prokurátor v liste citoval dôvodovú správu k návrhu zákona, ktorý nikdy nebol schválený a svoj osobný názor podoprel tvrdením, že zmenou druhu využitia pozemku (sic! - išlo o reguláciu v zmysle územného plánu zóny a nie o zmenu využitia) dochádza k významnému dopadu z "obchodného hľadiska".


Len pre upresnenie - v procese pripomienkovania spoločnosť JADALU, s.r.o. nedala pripomienky a nezúčastnila sa ani verejného prerokovania.

Prokurátor Delej namietal uznesenie miestneho zastupiteľstva z júna 2016 a Okresný úrad Bratislava sa s tým stotožnil.

Toto uznesenie v roku 2016 však bolo prijaté práve na základe kladného stanoviska rovnakého Okresného úradu Bratislava z 27.4.2016, ktoré podpísal rovnaký Tomáš Mateička. 

Rovnako tak na našu priamu žiadosť o usmernenie Ministerstvo dopravy a výstavby SR v júni 2020 uviedlo, že náš postup bol v poriadku.

Dostali sme sa teda do začarovaného kruhu - na schválenie VZN potrebujeme kladné stanovisko Okresného úradu - ten nám ho však nechce vydať. Bez toho sa po 7 rokoch procesu nevieme posunúť. 

Okresný úrad Bratislava a rovnaká osoba počas procesu nesúhlasili s vyhlásením stavebnej uzávery z dôvodu obstarávania územného plánu zóny, teda vlastne regulácia daného územia je podobná ako vyjadrenie Červenej kráľovnej, ktorá v Alici v krajine zázrakov uviedla, že je potrebné bežať stále rýchlejšie, aby sme zostali na rovnakom mieste.

Takto funguje územné plánovanie v podaní štátnych úradníkov, pod ktorých pán vicepremiér Hollý plánuje preniesť zákonom prakticky skoro všetky kompetencie. Developeri majú veľkú radosť. 

A treba uviesť ešte jednu podstatnú vec - developeri chcú stavať na relatívne malom území, ktoré je plus mínus krajské mestá a ich zázemie - najväčší tlak je na Bratislavu a jej okolie. Ak by mali vedeli meniť územný plán a stavať "flexibilnejšie", tak napríklad už dlhodobo v Bratislave chcú zastavať bytovkami napríklad toto územie (v hrubých hraniciach). Lebo o takéto a podobné pozemky ide - nie o "nájomné bývanie".  

Ide o úplne reálne dlhoročné tlaky a zámery - viac info napr. tu alebo tu

Reforma procesu územného plánovania je potrebná - ale presne naopak ako si to predstavuje pán Hollý - presunom kompetencií okresných úradov v oblasti územného plánovania na samosprávne kraje a tým výrazne väčšiu kontrolu ohľadom územného plánovania (čo by zabránilo aj podobným veciam ako sú možné desaťtisícové sídliska v okolitých obciach bez kanalizácie, koľajovej dopravy a občianskej vybavenosti).
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ľudia sa na AstraZenecu sťažujú najviac, odborníci ju aj tak odporúčajú

Pri AstraZenece zatiaľ nehlásili žiadne úmrtie. Očkujú ňou mladších ľudí.

CYNICKÁ OBLUDA

Útlocitní Rusi

No zrazu akí sú v tom Kremli útlocitní. Stačí, že neskáčeme nadšením z ich pomoci a hneď si ju berú späť.


Už ste čítali?