Podvody s bytmi v Bratislave

Autor: Michal Drotován | 28.11.2016 o 18:12 | Karma článku: 11,53 | Prečítané:  14928x

O tom, že územný plán alebo stavebné povolenia sú iba zdrapom papiera sa môžeme presvedčiť v modelovom prípade podvodov s tzv. bytmi "Penziónu Pekná cesta", ktoré nie sú byty, ale tvária sa ako byty. A priamo sa klamú ľudia.

Prejdime si tento modelový prípad pekne chronologicky:

1. 09.10.2012 vydáva Hlavné mesto SR Bratislava záväzné stanovisko k investičnej činnosti podpísané vtedajším primátorom Ftáčnikom, v ktorom súhlasí s vybudovaním penziónu s celkovým počtom 92 ubytovacích lôžok a priestormi pre piatich zamestnancov. 

2. 11.08.2014 vydáva stavebný úrad v Rači stavebné povolenie podpísané starostom Pilinským na stavbu "Penzión Krasňany, Pekná cesta, Bratislava" - podľa popisu a zázemia sa naďalej má jednať o ubytovacie zariadenie.

3. Na jeseň 2014 sa začína s výstavbou "penziónu".

4. 02.12.2014 upozorňujem na stavbu vo svojom článku Veľká čierna diera v Krasňanoch, vedenie mestskej časti uvádza, že daná stavba prinesie pozitíva vo forme vyššej dane za nebytové priestory, kultivovanie priestoru a vyriešenie problému bezdomovcov (o aký problém išlo nie je známe). Zároveň na podporu svojho tvrdenia, že ide naozaj o penzión a nie bytové priestory mestská časť zverejnila "rozhovor" s developerom. V ňom napr. uvádza, že vraj "v súčasnosti neuvažujeme o predaji apartmánov, ale zároveň nevylučujeme túto možnosť. Rozhodneme sa podľa požiadaviek budúcich klientov." 

 

5. 17.09.2015 stavebný úrad v Rači podpisom starostu Pilinského mení stavebné povolenie vo viacerých bodoch - zvýšením výšky stavby o jeden meter, rozdelením jedného apartmánu na dva menšie a vytvorením kočikárne. Aký účel má mať v penzióne kočikáreň nie je jasné - jedine ak by sa o žiaden penzión nejednalo.

6. Kataster rozostavanú stavbu rzapisuje rovnako, ako keby tam boli byty - väčšina nebytových priestorov v nebytovom dome sa zrazu mení na byty - na moju žiadosť o informáciu, prečo a na základe čoho sa tak stalo dostávam odpoveď, že "okresný úrad posúdi, či je predložená verejná listina alebo iná listina bez chýb v písaní alebo v počítaní a bez iných zrejmých nesprávnosti a či obsahuje náležitosti podľa zákona o katastri". Inými slovami kataster skúma iba formálnu správnosť. Celá odpoveď tu.

7. Developer predáva dané "apartmány" v penzióne ako byty. Je na tom založená celá jeho klamlivá kampaň na webovej stránke. Stále sa však jedná o kompletne nebytový dom penziónu v zmysle §43c písm. a stavebného zákona.
 

 

8. 26.11.2016 stavba pomaly finišuje. Uvidíme akým spôsobom budú všetky nebytové priestory skolaudované.

 

Takéto podvody sa dajú zastaviť iba tak, že v tomto "penzióne" jednoducho nikto nebude kupovať nebytové priestory a tiež, že daný priestor bude riadne skolaudovaný ako penzión. Vrátane všetkých ustanovení vyhlášky č. 277/2008 Z.z. o ubytovacích zariadeniach. Uvidíme ako sa k tomu v poslednej fáze postaví mestská časť Rača.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Psychiater Hašto: Rumunské siroty sú príkladom, čo sa stane dieťaťu bez puta s matkou

Jozef Hašto vysvetľuje, ako vzniká väzba matky a dieťaťa.

Letanovská: Odpor voči Remišovej rastie. Stráca podporu kľúčových ľudí

V strane podľa odchádzajúcej členky prebieha diskusia o výmene líderky.


Už ste čítali?