Podvody s bytmi v Bratislave

Autor: Michal Drotován | 28.11.2016 o 18:12 | Karma článku: 11,53 | Prečítané:  14874x

O tom, že územný plán alebo stavebné povolenia sú iba zdrapom papiera sa môžeme presvedčiť v modelovom prípade podvodov s tzv. bytmi "Penziónu Pekná cesta", ktoré nie sú byty, ale tvária sa ako byty. A priamo sa klamú ľudia.

Prejdime si tento modelový prípad pekne chronologicky:

1. 09.10.2012 vydáva Hlavné mesto SR Bratislava záväzné stanovisko k investičnej činnosti podpísané vtedajším primátorom Ftáčnikom, v ktorom súhlasí s vybudovaním penziónu s celkovým počtom 92 ubytovacích lôžok a priestormi pre piatich zamestnancov. 

2. 11.08.2014 vydáva stavebný úrad v Rači stavebné povolenie podpísané starostom Pilinským na stavbu "Penzión Krasňany, Pekná cesta, Bratislava" - podľa popisu a zázemia sa naďalej má jednať o ubytovacie zariadenie.

3. Na jeseň 2014 sa začína s výstavbou "penziónu".

4. 02.12.2014 upozorňujem na stavbu vo svojom článku Veľká čierna diera v Krasňanoch, vedenie mestskej časti uvádza, že daná stavba prinesie pozitíva vo forme vyššej dane za nebytové priestory, kultivovanie priestoru a vyriešenie problému bezdomovcov (o aký problém išlo nie je známe). Zároveň na podporu svojho tvrdenia, že ide naozaj o penzión a nie bytové priestory mestská časť zverejnila "rozhovor" s developerom. V ňom napr. uvádza, že vraj "v súčasnosti neuvažujeme o predaji apartmánov, ale zároveň nevylučujeme túto možnosť. Rozhodneme sa podľa požiadaviek budúcich klientov." 

 

5. 17.09.2015 stavebný úrad v Rači podpisom starostu Pilinského mení stavebné povolenie vo viacerých bodoch - zvýšením výšky stavby o jeden meter, rozdelením jedného apartmánu na dva menšie a vytvorením kočikárne. Aký účel má mať v penzióne kočikáreň nie je jasné - jedine ak by sa o žiaden penzión nejednalo.

6. Kataster rozostavanú stavbu rzapisuje rovnako, ako keby tam boli byty - väčšina nebytových priestorov v nebytovom dome sa zrazu mení na byty - na moju žiadosť o informáciu, prečo a na základe čoho sa tak stalo dostávam odpoveď, že "okresný úrad posúdi, či je predložená verejná listina alebo iná listina bez chýb v písaní alebo v počítaní a bez iných zrejmých nesprávnosti a či obsahuje náležitosti podľa zákona o katastri". Inými slovami kataster skúma iba formálnu správnosť. Celá odpoveď tu.

7. Developer predáva dané "apartmány" v penzióne ako byty. Je na tom založená celá jeho klamlivá kampaň na webovej stránke. Stále sa však jedná o kompletne nebytový dom penziónu v zmysle §43c písm. a stavebného zákona.
 

 

8. 26.11.2016 stavba pomaly finišuje. Uvidíme akým spôsobom budú všetky nebytové priestory skolaudované.

 

Takéto podvody sa dajú zastaviť iba tak, že v tomto "penzióne" jednoducho nikto nebude kupovať nebytové priestory a tiež, že daný priestor bude riadne skolaudovaný ako penzión. Vrátane všetkých ustanovení vyhlášky č. 277/2008 Z.z. o ubytovacích zariadeniach. Uvidíme ako sa k tomu v poslednej fáze postaví mestská časť Rača.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Viaceré mestá hlásia preťažené odberné miesta

Začalo sa plošné testovanie obyvateľov Slovenska.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.


Už ste čítali?