Podarí sa zachrániť Železnú studienku pred developermi?

Autor: Michal Drotován | 27.2.2016 o 21:44 | (upravené 28.2.2016 o 11:47) Karma článku: 9,52 | Prečítané:  2972x

Železná studienka v Bratislave je najnavštevovanejšia a najznámejšia prírodná lokalita s bohatou históriou. V posledných rokoch sa vedie rozhodujúci zápas o jej budúcnosť. Na jednej strane sú developeri na druhej občania.

Keď som ako prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Bratislave v decembri 2011 rozhodol, že zámer bežnej rekonštrukcie kúpaliska (v skutočnosti - ako sa neskôr ukázalo projekt viladomov so súkromným bazénom) sa bude posudzovať v zmysle zákona EIA, developeri zúrili. Nakoniec proces EIA skončil - čo bolo veľmi výnimočné v dejinách Slovenska - rozhodnutím, že daný zámer sa neodporúča realizovať. Finančná skupina Arca Capitals predložila nový zámer aj s viladomami a ten už spojil veľké množstvo ľudí a vznikla iniciatíva Zachráňme Železnú studienku, petičný výbor a dve veľmi úspešné petície - o zastavení viladomov a o zákaze vjazdu vozidiel do lesa. Podarilo sa spoločne dosiahnuť veľa vecí. Pre definitívnu záchranu Železnej studienky je však potrebné zmeniť zákony, aby podobné rekreačné a oddychové prírodné lokality zostali zachované pre ľudí, oddych, šport a voľný čas. Na jednej strane sú peniaze, developeri, nenásytnosť a vyhrážky, na druhej občania, príroda a petície. Súboj je to nerovný.

Práve preto je potrebné prijať a upraviť zákony, ktoré umožnia vytvoriť špeciálne územia pre oddych a rekreáciu, kde bude nerušený oddych mamičiek s deťmi, športovcov, rodín umožnení šetrným zachádzaním s lesom, prírodou a životným prostredím. Chalani aktivisti, ktorých som mal tú česť poznať v rámci iniciatívy záchrany Železnej studienky - Marek PávaJakub Mrva a ďalší pripravili podrobný návrh šetrnej ťažby v lesoch (pílenie stromov na mieste, ťažba mimo obdobia dažďov, ochrana turistických a cyklistických chodníkov, udržovanie estetickej funkcie lesa atď.). 

Tento návrh bude potrebovať k realizácii zmenu zákona o lesoch. Ďalšie zmeny, ktoré umožnia vytvorenie obecných chránených oddychových zón, budú potrebovať zmeniť zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, zákon o ochrane prírody a krajiny či stavebný zákon. Záchrana oddychových zón (v Bratislave ešte napríklad lužné lesy pri Petržalke a Devínskej Novej Vsi, územie Devínskej Kobyly a Sandbergu) po celom Slovensku vytvorí nový level ochrany vzácnych plôch neďaleko miest a obcí - ktoré sú dôležité pre oddych a šport. Len tak sa nám podarí zastaviť developerov, ktorí chcú na týchto miestach stavať luxusné obydlia pre pár vyvolených s pekným výhľadom.

Ak štát môže za ťažké milióny vykupovať pozemky od špekulantov pre diaľnice, tak pár eur na výkup pozemkov v lesoch na zachovanie kultúrneho a prírodného dedičstva by nemal byť problém. Na rozdiel od miliónov na súkromné privádzače na diaľnicu pre developera - ako je to v prípade križovatky Triblavina - takto investované peniaze sa mnohonásobne vrátia - lepším a zdravším životom ľudí v mestách.

Autor kandiduje vo voľnách ako číslo 33 na kandidátke OĽaNO-NOVA

www.drotovan.sk

Dokument: Šetrné metódy lesného hospodárstva

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?