Podarí sa zachrániť Železnú studienku pred developermi?

Autor: Michal Drotován | 27.2.2016 o 21:44 | (upravené 28.2.2016 o 11:47) Karma článku: 10,05 | Prečítané:  3191x

Železná studienka v Bratislave je najnavštevovanejšia a najznámejšia prírodná lokalita s bohatou históriou. V posledných rokoch sa vedie rozhodujúci zápas o jej budúcnosť. Na jednej strane sú developeri na druhej občania.

Keď som ako prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Bratislave v decembri 2011 rozhodol, že zámer bežnej rekonštrukcie kúpaliska (v skutočnosti - ako sa neskôr ukázalo projekt viladomov so súkromným bazénom) sa bude posudzovať v zmysle zákona EIA, developeri zúrili. Nakoniec proces EIA skončil - čo bolo veľmi výnimočné v dejinách Slovenska - rozhodnutím, že daný zámer sa neodporúča realizovať. Finančná skupina Arca Capitals predložila nový zámer aj s viladomami a ten už spojil veľké množstvo ľudí a vznikla iniciatíva Zachráňme Železnú studienku, petičný výbor a dve veľmi úspešné petície - o zastavení viladomov a o zákaze vjazdu vozidiel do lesa. Podarilo sa spoločne dosiahnuť veľa vecí. Pre definitívnu záchranu Železnej studienky je však potrebné zmeniť zákony, aby podobné rekreačné a oddychové prírodné lokality zostali zachované pre ľudí, oddych, šport a voľný čas. Na jednej strane sú peniaze, developeri, nenásytnosť a vyhrážky, na druhej občania, príroda a petície. Súboj je to nerovný.

Práve preto je potrebné prijať a upraviť zákony, ktoré umožnia vytvoriť špeciálne územia pre oddych a rekreáciu, kde bude nerušený oddych mamičiek s deťmi, športovcov, rodín umožnení šetrným zachádzaním s lesom, prírodou a životným prostredím. Chalani aktivisti, ktorých som mal tú česť poznať v rámci iniciatívy záchrany Železnej studienky - Marek PávaJakub Mrva a ďalší pripravili podrobný návrh šetrnej ťažby v lesoch (pílenie stromov na mieste, ťažba mimo obdobia dažďov, ochrana turistických a cyklistických chodníkov, udržovanie estetickej funkcie lesa atď.). 

Tento návrh bude potrebovať k realizácii zmenu zákona o lesoch. Ďalšie zmeny, ktoré umožnia vytvorenie obecných chránených oddychových zón, budú potrebovať zmeniť zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, zákon o ochrane prírody a krajiny či stavebný zákon. Záchrana oddychových zón (v Bratislave ešte napríklad lužné lesy pri Petržalke a Devínskej Novej Vsi, územie Devínskej Kobyly a Sandbergu) po celom Slovensku vytvorí nový level ochrany vzácnych plôch neďaleko miest a obcí - ktoré sú dôležité pre oddych a šport. Len tak sa nám podarí zastaviť developerov, ktorí chcú na týchto miestach stavať luxusné obydlia pre pár vyvolených s pekným výhľadom.

Ak štát môže za ťažké milióny vykupovať pozemky od špekulantov pre diaľnice, tak pár eur na výkup pozemkov v lesoch na zachovanie kultúrneho a prírodného dedičstva by nemal byť problém. Na rozdiel od miliónov na súkromné privádzače na diaľnicu pre developera - ako je to v prípade križovatky Triblavina - takto investované peniaze sa mnohonásobne vrátia - lepším a zdravším životom ľudí v mestách.

Autor kandiduje vo voľnách ako číslo 33 na kandidátke OĽaNO-NOVA

www.drotovan.sk

Dokument: Šetrné metódy lesného hospodárstva

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pravidlá sa sprísnia od stredy, pozrite si prehľad zmien

Bude sa dať chodiť do prírody? Kde bude nutný respirátor?


Už ste čítali?