Chobotnica Jána Počiatka v Bernolákove?

Autor: Michal Drotován | 15.2.2016 o 23:28 | (upravené 16.2.2016 o 0:18) Karma článku: 12,41 | Prečítané:  23664x

Povoľovanie diaľníc je často nielen neprehľadným procesom ale aj dobrým kšeftom. Zopár zmien a z projektu pre ľudí je zrazu projekt pre developera - a nitky môžu viesť až k ministrovi Jánovi Počiatkovi.

Na príklade križovatky Triblavina v katastri obce Bernolákovo môžeme názorne vidieť, aký neprehľadný je proces povoľovania - hlavne ak je to celé centrálne riadené Smerom-SD. Pár zmien výkresov a výsledkom nie je zlepšenej situácie v doprave pre Bernolákovo a Ivánku pri Dunaji ale zhoršenie stavu, a ako bonus vybudovanie pripojenia developerských projektov k diaľnici - ako ináč - za ťažké milióny z daní občanov.

Nedávno v tichosti prebehol oznam, že križovatka Triblavina v rámci procesu EIA mení parametre - ruší pripájacie kolektorové pásy vrátane mostov, v zámere sa vraví o "výhľadovom" napojení križovatky na cestu I/61 (Bratislava-Ivánka-Bernolákovo) a III/50201 (Vajnory-Čierna Voda-Chorvátsky Grob) a "výhladovom" rozšírení cesty I/61 na štvorprúdovku. Kruhové napojenia Triblaviny sa zrazu zmenšujú a zdá sa, že majú postačovať iba chystaným developerským projektom v blízkom okolí a nie obyvateľom Bernolákova či Ivánky pri Dunaji.

Obyvatelia dotknutých obcí začali spisovať petíciu a snažia sa zvrátiť rozhodnutie Ministerstva životného prostredia SR, ktoré v zmenách (tradične) nevidí žiaden problém. Tieto zmeny NDS zastrešuje pojmom "zmena koncepcie riešenia dopravy" - žiadne vysvetlenie, čo viedlo k "zmene koncepcie" však nikde nenájdeme. Jednoducho je to tak ako niekto (kto asi?) navrhol.

Zároveň v súčasnosti bolo vydané stavebné povolenie na súkromnú komunikáciu k logistickému parku LOC Bernolákovo (navrhovateľ firma Šakoň, s.r.o. - jej jediný majiteľ je IURIST INVEST, s.r.o., ktorého jediným majiteľom je zase IURIST GROUP, a.s. - v princípe je to jedno, nakoľko za všetkými troma firmami stojí trojica JUDr. Pavel Bagin, JUDr. Ľubica Benčúrová, JUDr. Adriana Benková - teda známa trojka z kauzy výkupu pozemkov pod rodinné domy KIA v lokalite Čierna Voda). V Rači sú tieto mená známe v minulosti z kauzy divného predaja teplárne. To, že developovali projekt Octopus, kde získal super lacný byt Harabin je asi už iba čerešnička na tortu.

Ďalším chystaným projektom - pre ktorý idú budovať túto obrovskú investíciu - je napr. Logistic Park Triblavina firmy registrovanej na Cypre I.P.S. Invest. To, kto za touto firmou stojí, je prakticky nemožné zistiť. 

A takto by sme mohli pokračovať dlho. Zdá sa, že križovatka Triblavina sa nebuduje pre pomoc obyvateľom dotknutých obcí ale pre developerov - za štátne peniaze. A rýchlo pred voľbami uvarená zmena je dokonca priamo v rozpore s územným plánom BSK (takže legálne nemôže byť povolená - Ministerstvo životného prostredia SR to vôbec ani nepreverovalo - noty mali dopredu). Takéto veci sa dejú v prípade NDS iba na priamy príkaz zhora, takže je za to celé spoluzodpovedný minister Počiatek s ministrom Žigom. Lebo chápadla chobotnice sú veľmi veľké. A nespája ich iba basketbal...

www.facebook.com/michal.drotovan

www.drotovan.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Za megapodvod minidištanc? Rusov možno na olympiáde omilostia

Rusi túžia vypochodovať na záverečný ceremoniál ZOH pod svojou vlajkou, ale ikstý doping im to možno prekazí.

EKONOMIKA

Slovenskí oligarchovia chceli pomôcť, cesta končí v poli

Nedokončený nadjazd na kraji Bratislavy neplánujú dostavať.


Už ste čítali?