Bude primátor Ftáčnik chlap alebo handrová bábika?

Autor: Michal Drotován | 21.8.2014 o 16:05 | (upravené 21.8.2014 o 23:21) Karma článku: 9,36 | Prečítané:  2191x

V prípade Železnej studienky a jej záchrany pred nájazdom kobyliek s chúťkami celé to tam zastavať, sa doteraz primátor Ftáčnik správal dosť alibisticky. Konečne teraz dostáva šancu reálne ukázať nejaký čin, či zastupuje záujmy ľudí alebo developerov. 

Naša iniciatíva na záchranu Železnej studienky a Vydrice po zverejnení prvej fázy projektu developerskej spoločnosti Arca Capital s názvom "kúpalisko" za relatívne krátku chvíľu zhromaždila viac ako 4500 podpisov. Rovnako tak sme nezmyslený projekt pripomienkovali z odborného hľadiska (namietali sme hlavne dopravu, nevyriešenú studňu, absenciu hydrogeologického posudku, ochranu rakov atď.) a viac ako 50 ľudí sa zúčastnilo verejného prerokovania zámeru.

Tento týždeň Okresný úrad Bratislava zverejnil záverečné stanovisko EIA, kde sa prakticky plne stotožnil s našimi pripomienkami a rovnakými závažnými pripomienkami úradov. Napríklad že developer nepredložil žiaden hydrogeologický posudok ani dopravnú štúdiu (čo pán Gaži vehementne odmietal a tvrdil, že všetko majú). Nie, nič také nemali! Okresný úrad zhodnotil, že problémom sú nielen raky riavové, ale aj "diskutabilné dopravné riešenie", nedostatočne dokázaná výdatnosť studne a sporný vplyv ohľadom otázky nakladania s odpadovými vodami. 

Z daného dôvodu asi prvýkrát v histórii zisťovacie konanie EIA prešlo do povinného hodnotenia a povinného hodnotenie v záverečnom stanovisku EIA realizáciu zámeru neodporúčalo. Celkovo za občanov a občianske združenia sa prihlásilo písomným stanovisko 76 subjektov (niektorí spoločne v jednom liste), žiaden z nich s realizáciu projektu nesúhlasil. Nesúhlasné stanovisko dali aj Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, Okresný úrad Bratislava, Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, Správa Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a Mestské lesy v Bratislave. 

Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí pomohli k tomuto precedensu a záchrane charakteru celého územia.

Magistrát, primátor Ftáčnik aj hlavná architektka Konrád sa doteraz správali veľmi silne alibisticky a mlátili prázdnu slamu. Snažili sa tiež bagatelizovať vydané súhlasné stanovisko k investičnej činnosti z ich úradu. Hlavná architektka Konrád dokonca tvrdila pre časopis Život, že neeviduje žiadne podnety od ochranárov

Teraz, keď štátny orgán zodpovedný za posudzovanie životného prostredia vydal jednoznačné negatívne stanovisko (vec, čo sa pri EIA procese deje skutočne iba výnimočne), tak pani Konrád aj pán Ftáčnik musia jednoznačne ukázať, či stoja na strane zákona, ľudí a odborných inštitúcií alebo na strane developera. Preto týmto verejne vyzývam primátora Ftáčnika, aby zrušil kladné záväzné stanovisko k investičnej činnosti z novembra 2013.

Dávam mu čas od dnešného dňa 31 dní - ak ho nezruší do 21.09., tak je definitívne iba bábka v rukách iných. Záväzné stanovisko môže zrušiť, ak prišlo k podstatnej zmene skutkových okolností, z ktorých dotknutý orgán vychádzal - negatívna EIA je podstatná a jednoznačná zmena. Takže už neexistujú žiadne výhovorky.

Všetky najnovšie informácie k danej kauze môžete sledovať na FB stránke Zachráňme Železnú studienku. Pomôcť môžete aj vy zaslaním výzvy primátorovi na primator@bratislava.sk.

Michal Drotován, www.drotovan.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pravidlá sa sprísnia od stredy, pozrite si prehľad zmien

Bude sa dať chodiť do prírody? Kde bude nutný respirátor?


Už ste čítali?