Bude Bratislava smradľavá?

Autor: Michal Drotován | 10.7.2014 o 18:15 | Karma článku: 8,70 | Prečítané:  2036x

Témou, ktorá sem-tam prebehne médiami, ale ináč sa veľmi nerieši, je vzduch, ktorý dýchame v mestách a špeciálne v Bratislave. Rozdiel pozná každý, kto príde do hlavného mesta z víkendového výletu v lese. Bratislavu zachraňuje už iba vysoká miera veternosti, nízky počet obyvateľov na relatívne veľkom území a lesopark. Ten lesopark, za ktorého záchranu bojujeme.

Znečistenie ovzdušia v Bratislave je všeobecne známe a spôsobuje veľké množstvo dýchacích problémov a tiež má na svedomí životy ľudí. Keď dieťa nemôže večer dýchať a má astmatický záchvat, často za to môže práve znečistené ovzdušie. Za komunizmu sme dýchali olovo, teraz dýchame iný humus. 

Jeden z dôvodov, prečo sa Bratislava napriek silnej veternosti umiestňuje na popredných miestách v rebríčkoch najzápachajúcejších miest Európy (a víťazí žiaľ aj v rebríčkoch najhlučnejších miest), je to, že tu po uliciach premávajú automobily, ktoré nespĺňajú technickú normu a mali by byť vyradené z premávky. Často ide o najnovšie modely áut, ktoré jazdia na diesel a majú nelegálne a protizákonne odstránený filter pevných častíc. Tieto autá by podľa zákona 725/2004 Z.z. nemali na uliciach vôbec čo hľadať, pretože sú technicky nespôsobilé na prevádzku. Nechápem, prečo to policajti nekontrolujú a nevyraďujú tie autá z premávky?

Keďže často ide o autá, ktoré ešte nepotrebujú mať STK ani EK (odstránili si nelegálne filter krátko po registrácii auta - pretože nevedia, ako s dieselovým autom jazdiť a chceli ušetriť), tak nie je možné časť týchto áut zachytiť ani pri technickej kontrole.

A ďalej to už poznáme - dieselové autá bez filtra vypúšťajú do ovzdušia humus, ktorý musia všetci vrátane detí dýchať - zvyšuje sa výskyt astmy, respiračných problémov, usadzujú sa mikrosadze v pľúcach až u niektorých ľudí znečistený vzduch spôsobuje predčasné úmrtie. Nehovoriac o zníženej imunite, únave, alergiách atď.

Preto vyzývam policajtov, aby riadne kontrolovali vozidlá, či spĺňajú kritéria a či majú v dieseloch filtre - ak nie, tak nech ich odstavujú a berú im papiere - a udeľujú mastné pokuty. Ide o zdravie nás všetkých. A nech sa majitelia dieselov, ktorí si odstránili filter, netvária ako socky, čo nemajú na chleba.

Ak Vás táto téma zaujala, každoročne sa koná konferencia o ovzduší, kde sú zaujímavé materiály

www.drotovan.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?