Bude Bratislava smradľavá?

Autor: Michal Drotován | 10.7.2014 o 18:15 | Karma článku: 8,70 | Prečítané:  2206x

Témou, ktorá sem-tam prebehne médiami, ale ináč sa veľmi nerieši, je vzduch, ktorý dýchame v mestách a špeciálne v Bratislave. Rozdiel pozná každý, kto príde do hlavného mesta z víkendového výletu v lese. Bratislavu zachraňuje už iba vysoká miera veternosti, nízky počet obyvateľov na relatívne veľkom území a lesopark. Ten lesopark, za ktorého záchranu bojujeme.

Znečistenie ovzdušia v Bratislave je všeobecne známe a spôsobuje veľké množstvo dýchacích problémov a tiež má na svedomí životy ľudí. Keď dieťa nemôže večer dýchať a má astmatický záchvat, často za to môže práve znečistené ovzdušie. Za komunizmu sme dýchali olovo, teraz dýchame iný humus. 

Jeden z dôvodov, prečo sa Bratislava napriek silnej veternosti umiestňuje na popredných miestách v rebríčkoch najzápachajúcejších miest Európy (a víťazí žiaľ aj v rebríčkoch najhlučnejších miest), je to, že tu po uliciach premávajú automobily, ktoré nespĺňajú technickú normu a mali by byť vyradené z premávky. Často ide o najnovšie modely áut, ktoré jazdia na diesel a majú nelegálne a protizákonne odstránený filter pevných častíc. Tieto autá by podľa zákona 725/2004 Z.z. nemali na uliciach vôbec čo hľadať, pretože sú technicky nespôsobilé na prevádzku. Nechápem, prečo to policajti nekontrolujú a nevyraďujú tie autá z premávky?

Keďže často ide o autá, ktoré ešte nepotrebujú mať STK ani EK (odstránili si nelegálne filter krátko po registrácii auta - pretože nevedia, ako s dieselovým autom jazdiť a chceli ušetriť), tak nie je možné časť týchto áut zachytiť ani pri technickej kontrole.

A ďalej to už poznáme - dieselové autá bez filtra vypúšťajú do ovzdušia humus, ktorý musia všetci vrátane detí dýchať - zvyšuje sa výskyt astmy, respiračných problémov, usadzujú sa mikrosadze v pľúcach až u niektorých ľudí znečistený vzduch spôsobuje predčasné úmrtie. Nehovoriac o zníženej imunite, únave, alergiách atď.

Preto vyzývam policajtov, aby riadne kontrolovali vozidlá, či spĺňajú kritéria a či majú v dieseloch filtre - ak nie, tak nech ich odstavujú a berú im papiere - a udeľujú mastné pokuty. Ide o zdravie nás všetkých. A nech sa majitelia dieselov, ktorí si odstránili filter, netvária ako socky, čo nemajú na chleba.

Ak Vás táto téma zaujala, každoročne sa koná konferencia o ovzduší, kde sú zaujímavé materiály

www.drotovan.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pravidlá sa sprísnia od stredy, pozrite si prehľad zmien

Bude sa dať chodiť do prírody? Kde bude nutný respirátor?

Dobré ráno

Dobré ráno: Orbán si kupuje politický vplyv dotáciami pre maďarské menšiny

Maďarsko rozdalo krajanom viac ako miliardu.


Už ste čítali?