Ako sa ničia vinohrady v Bratislave

Autor: Michal Drotován | 12.2.2014 o 18:36 | Karma článku: 17,57 | Prečítané:  5161x

Politici majú v poslednej dobe plné ústa ochrany vinohradov. O tom, že developeri si našli v súčinnosti s úradmi ľahký spôsob, ako vinohrady zničiť, sa však mlčí. Sám som bol šokovaný, kam až ďaleko to v priebehu posledných pár mesiacov potichu postúpilo a kde zamorili spoločne územie.

 foto.autor

Ak štát chce zmeniť ochranu viníc a tiež poplatky za vyňatie zvýšiť na 100€ za meter štvorcový, niektorí developeri a vlastníci nelenili a rýchlo si cez Odbor pozemkový a lesný Okresného úradu Bratislava vybavili zmenu pozemkov. Teda si cez ten istý štát vybavili zmenu pozemkov z viníc na trvalý trávnatý porast a teda sa ich vyňatie už týka nebude. A ten istý štát im dokonca nakáže vyrúbať vinohrady pod hrozbou pokuty!

Systém bol a stále je veľmi rafinovaný - popíšem ho na konkrétnom príklade projektov Malé Krasňany a Ohňavy (verím, že aj tento blog pomôže zastaviť tento účelový podvod):

1. Majiteľ pozemku požiadal Odbor pozemkový a lesný Okresného úradu Bratislava (predtým Obvodný pozemkový úrad Bratislava) o zmenu pozemku z viníc na trvalý trávnatý porast. Doložil pritom všeobecné vyjadrenie Odboru starostlivosti o životné prostredie toho istého úradu, kde sa uvádzalo iba, že daná činnosť nie je zakázaná.

2. Podľa §9 ods. 4 písm. a) zákona 220/2004 o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy doplnil ešte kópiu katastrálnej mapy, výpis z listu vlastníctva a vyjadrenie vlastníka pozemku.

3. Na základe toho Odbor pozemkový a lesný OÚ BA bez väčších problémov a tiež bez prieťahov zmenil vinice na trvalý trávnatý porast. Bolo jedno, že tam boli vinohrady. Vydal jednoducho stanovisko, že so zmenou súhlasí (pre istotu si vlastník ešte vybavil vyškrtnutie viníc z registra).

Ohňavy - jedná sa o celé toto územie:

Ohnavyvinic.JPG

4. Odbor pozemkový a lesný OÚ BA ešte pred zmenou v katastri tiež v rovnakom súhlase vyzval na reálnu zmenu v teréne do 6 mesiacov (tj. vyrúbanie viníc) a pohrozil pokutou do výšky 330€, keď sa tak neudeje a nebude aj v realite urobený z viníc trvalý trávnatý porast!

5. Developer sa následne obrátil na mestskú časť s oznamom, že ide rúbať vinohrady, pretože mu to na jeho žiadosť nariaďuje Odbor pozemkový a lesný OÚ BA. Dočasne sa to zaseklo na to, že sa otvorila otázka, či je vinič drevina alebo liana. A či teda je potrebné konanie o výrube. O výrube, ktorý nariadil štát na žiadosť žiadateľa - developera o zmenu pozemku z viníc na trvalý trávnatý porast!

Najlepšia cesta pre developera je vinohrad nechať spustnúť, potom ho zmeniť na trávnatý porast a vyklčovať... (projekt Malé Krasňany)

traktor.jpg

6. Ak sa developerovi podarí zmeniť územný plán, tak za vyňatie trávy na výstavbu platí iba nejaké šupy - čo je x-násobne menej ako 100€/meter - vinič. Ten vinič tam už vtedy nebude, pretože bude dávno vyklčovaný (viď. bod 5.)

Že nejde iba o fazuľky, ale o veľké výmery vidieť aj na tomto výpise (projekt Ohňavy):

Ohnavy.jpg

Jedná sa v tomto prípade o územie, ktoré je v územnom pláne stále definované ako vinohrad a teda sa tam nemôže stavať. Spoločnosť Grunt sa však usiluje zmeniť územný plán a postaviť tam bytovky pre skoro 4000 obyvateľov.

Podobne projekt Malé Krasňany hneď vedľa najprv tvrdil, že tam budú bytovky pre 806 obyvateľov, teraz však už tvrdí, že ich bude 1136. A Ministerstvo životného prostredia má tú drzosť tvrdiť, že zvýšenie objemu projektu je "environmentálne najvhodnejšie", aj keď už pôvodný projekt mal problémy s dopravou na Račianskej ulici, dažďovými vodami a pod. Práve tento projekt bol popisovaný vyššie pri zmenách druhu pozemku.

Podobne si vybavujú po celej Rači (hlavne lokality Kolísky a Zrkadliská) vlastníci zmeny "slížov" medzi vinicami na trvalý trávnatý porast - čím idú ničiť burinou aj vedľajšie vinohrady. Pretože zaburinený resp. zatrávnený pozemok je hrozbou pre obrábané pozemky v okolí.

Viacnásobne  (02.01. a 23.01. cez 211/2000 Z.z.) som žiadal predmetný odbor pozemkový a lesný o zverejnenie rozsahu zmien pozemkov v Rači, žiadosť ignorovali. Na ďalšiu žiadosť mi Okresný úrad BA 31.01 odpísal, že žiadosť eviduje a bude riadne vybavená, v zákonnej lehote 8 pracovných dní však žiadnu odpoveď nezaslal. Úrad teda žiadosti maximálne ignoruje. Treba rýchlo začať konať, kým nezničia úradníci a developeri všetky vinohrady v Bratislave. Pri zmenách z viníc na trvalý trávnatý porast iba za posledného polroka ide odhadom o 10 hektárov vinohradov iba v Rači!

Foto: autor

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?