reklama

Treba vyhnať všetkých fajčiarov na ulicu!

Arogancia fajčiarov a samotné fajčenie je asi vec, ktorá viacerým zvyšuje krvný tlak. Nejedná sa len o samotné fajčenie, ale aj sprievodné javy ako je robenie bordelu špakmi, bezstarostné zapaľovanie si cigaretky v búdke na autobusovej zastávke v zmysle, veď prší, tak kde si mám zapáliť? V západných krajinách už pochopili, že fajčenie nikotínu nie je cnosť a správajú sa k fajčiarom ako k ľuďom, ktorí majú problém. Vytláčajú ich na okraj spoločnosti, ale rovnako sa im snažia pomôcť zbaviť sa svojho zlozvyku. Teda ak majú záujem. Na Slovensku posledná novelizácia zákona, ktorá mala zakázať fajčenie napr. v baroch a reštauráciách, zásluhou bývalého ministra Ľ. Kaníka neprešla. Sme opäť pozadu, alebo naopak v popredí liberalizácie podnikania a minimalizovania zásahov štátu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)
Obrázok blogu

Zapáliť si cigaretu v našom štáte je ako akýsi honor. Fajčiari sú neustále obskakovaní, aby sa mi náhodou nejako neublížilo. Tí, čo tento zlozvyk nemajú, musia neustále trpieť spôsoby privilegovanej vrstvy. A keď sa niekto náhodou ozve, je zasypaný aroganciou (tak ako pravdepodobne aj tento článok). Kontrola zákona na ochranu nefajčiarov ( Zákon 377/2004 Z.z.) je formálna a nedostatočná ( napríklad v roku 2003 SOI zistila porušenie zákazu fajčenia iba v 5 prípadoch, čo je tragikomické). Slovenské zákony sa opäť raz stávajú iba zdrapom papiera, ktorý nikto nedodržuje ( Zákonník práce § 146-150, Zákon č. 330/1996 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, článok 36c Ústavy SR atď.) Barmani a čašníčky sú každodenne vo svojej práci vystavovaní karcinogénnym látkam.. Podľa výskumov zamestnanec takéhoto podniku „ vyfajčí“ počas smeny nedobrovoľne asi 10 cigariet. Pasívne fajčenie je v triede A karcinogénov ako radón, azbest alebo benzén. Štúdie ukazujú, že zamestnanci krčiem majú o 50% väčšiu šancu ochorieť na rakovinu pľúc.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zo západného sveta prichádza novinka: absolútny zákaz fajčenia na pracovisku. Slováci začudovane krútia hlavami, ako si to môže niekto dovoliť. Taká nehoráznosť! Štatistiky hovoria jasnou rečou, fajčenie je doménou chudoby ( 84% fajčiarov pochádza podľa WHO z oblastí s rozvíjajúcou sa ekonomikou). Vo vyspelých krajinách si aj samotní fajčiari uvedomujú, že ich činnosť je na hanbu a nie na chválu. V meste New York existuje už viac ako tri roky zákon, ktorý zakazuje fajčenie na pracovisku ( NYC Smoke-free Air Act of 2002), Írsko bolo prvou krajinou, kde zaviedli podobný zákon v rámci celého štátu ( Public Health -Tobacco Act 2004). Keď som bol v roku 2003 v New Yorku bral som to ako raritu, ale o rok neskôr som v Dubline pochopil, že je to akýsi nový trend, ktorý sa mi veľmi pozdával. V Írsku má uvedený zákon za následok výrazný pokles predaných cigariet. (Veď v tom vetre a daždi, ktorý tam prevláda si ťažko niekto zapáli cigaretku :-) Nasledujú severské krajiny (Nórsko 2004 a Švédsko 2005 ) pridávajú sa ďalšie mestá a štáty v USA ( napr. Kalifornia), ďalej Taliansko (2005) a v dohľadnom čase aj Belgicko (2007) a Veľká Británia (2008).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najznámejší argument odporcov zákona, ktorý by zakazoval fajčenie na pracovisku, je sloboda podnikania a vlastníctva, keď si podľa nich každý majiteľ baru môže určiť či sa bude fajčiť v jeho podniku alebo nie. Tento argument je podľa mňa chabý, pretože škodlivosť pasívneho fajčenia je jasne dokázaná a teda ohrozovaním zdravia zamestnancov sa jasne porušujú vyššie uvedené zákony. Keby sme brali slobodu jednotlivca, ktorého práva sa porušujú a slobodu vlastníctva, ktoré by sa čiastočne týmto zákonom obmedzilo, čo je prednejšie? Zdravie a život alebo majetok? Keby sme to brali do dôsledkov, že každý môže robiť so svojim majetkom- podnikom čokoľvek, tak čo mu bráni fajčiť v bare ópium alebo vyvesiť ceduľku: „ Vstup povolený iba bielym protestantom!“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pozn.: článok vychádza z môjho príspevku uverejneného v denníku SME 14.10.2004

Michal Drotován

Michal Drotován

Bloger 
  • Počet článkov:  245
  •  | 
  • Páči sa:  175x

Starosta mestskej časti Bratislava-Rača. Aktívny občan. Kandidujem ako nestraník v eurovoľbách za Demokratov. Viac o mne na: www.drotovan.sk Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoznámka pod čiarouPolitikaCestovanieBratislava - RačaEkonomikaMesto BratislavaFotkyNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu