Odpočet práce poslanca - rok tretí

Autor: Michal Drotován | 17.12.2013 o 17:06 | (upravené 18.12.2013 o 13:18) Karma článku: 7,97 | Prečítané:  1266x

V nadväznosti na môj prvý (2011) a druhý (2012) odpočet práce poslanca predkladám odpočet aj za tento rok. Stručne zhrniem úspechy aj neúspechy, radosti aj starosti  roku 2013 plus výzvy a plány pre rok 2014. Vopred ďakujem za pripomienky a podnety.

 Foto: autor

DEVELOPERI A KVALITA ŽIVOTA

Hlavnou témou uplynulého roka, ktorej som venoval najviac času a energie boli developerské projekty v Rači, kde reálne hrozilo výrazne zhoršenie prostredia pre bývanie obyvateľov Rače. Hneď na začiatku roka pristál na stole projekt Račany Rosso Ivana Kmotríka, ktorý navrhoval zahustenie zástavby na Komisárkach. Podarilo sa zburcovať verejnosť a média, pritiahnuť veľké množstvo ľudí a aktivizovať komunitu. Vytvorili sme petičný výbor a získali postupne skoro 2000 podpisov, napriek silným tlakom od developera (ktorý neváhal pozvať na verejnú prezentáciu komparz, očierňovať ľudí v anonymných diskusiách a vytiahnúť do boja s TA3 a jej redaktorom Bielikom) sa podarilo ten projekt na teraz zastaviť.

Pripravil som odborné pripomienky, ktoré sa stali inšpiráciou pre pripomienkovanie občanov a nakoniec bolo na miestny úrad zaslaných viac ako 60 pripomienok. Upozornil som na nezrovnalosti v dopravnej štúdii, na základe čoho developer štúdiu prepracoval a výrazne zvýšil očakávaných počet áut v špičke. Projekt na teraz leží ľadom, ale treba sa mať na pozore, pretože teraz tiež bol vynesený na svetlo tesne pred Vianocami. Developer a čert nikdy nespí.

Následne hneď v rýchlom slede prišli projekty Pod vinohradom (neskôr nazvaný Malé Krasňany), kde už boli možnosti obmedzenejšie, keďže už išlo o EIA proces. Zasielal som k nemu viaceré pripomienky v dvoch kolách (tu a tu). Aktuálne sa tam zapájame do konania o výrube vinohradov a budeme sa snažiť, aby výrub vyšiel žiadateľa poriadne draho.

Hneď potom prišli projekty Rača - Dolná Pekná (firma Grunt žiadala zmenu UP na bytovú zástavbu nad Grafiou - a hrozilo tam vytvorenie ghetta). K tomuto projektu som tiež dával veľké množstvo pripomienok spoločne s obyvateľmi. Zúčastnili sme sa aj na dusnej verejnej prezentácii a podarilo sa veľmi úspešne tento nezmyselný návrh zablokovať v balíku zmien územného plánu (napriek tomu, že v materiály bol, som obiehaním mestských poslancov a ich presvedčovaním dosiahol, že sa to škrtlo). Popri tom som pripravil pripomienky aj k projektu Rendez rovnakej firmy Grunt, ktoré zatiaľ boli ako jediné vyhodnotené a zapracované (ostatné projekty robia zatiaľ mŕtveho chrobáka).

V lete, hneď na začiatku prázdnin prišiel Grunt s najväčším nezmyslom, ktorý chcel pretlačiť počas dovolenkového obdobia - s projektom Rača - Ohňavy. Tento projekt chcel nad daňovým úradom urobiť sídlisko pre cca 4000 ľudí (čo je približne súčasný počet obyvateľov celých Krasňan). Nasledovalo kolečko zasielania pripomienok, informovania ľudí a zastupovania ľudí na verejnej prezentácii projektu. Od leta je opäť ticho a čakáme, čo urobí firma Grunt ďalej.

Variant2.jpg

Ešte stručne k ďalším veciam v tejto téme - informoval som obyvateľov Hagarovej, že tam začalo stavebné konanie, o ktorom ich nikto neinformoval a bolo uvedené nie pod názvom ale pod číslom parcely. Následne sa tam aktivizovalo veľké množstvo ľudí (za všetkých treba spomenúť rodiny Figuschovcov a Arvayovcov) a podarilo sa im zozbierať obrovské množstvo podpisov (viac než 3800!) a dosiahnuť uznesenie na mestskom zastupiteľstve. Treba dať skutočne klobúk dole pred nimi! Viac o tom píšu v račan.sk výbere október 2013.

Tiež sa počas roka riešil problém s pozemkami na sídlisku Šajby na Východnom, v auguste sme na mimoriadnom zastupiteľstve jednoznačne odmietli vydieračské praktiky firmy Backstorm Group a tiež sa v tejto veci výrazne aktivizovali obyvatelia sídliska, hlavne pani Gelingerová a pani Reháčková. Kauza ešte nie je uzavretá. Verím, že sa podarí ju posunúť smerom k obyvateľom a nie smerom k pokútnym kšeftárskym firmám a jedincom.

Celkovo ako za najväčšie pozitívum považujem výrazný nárast ľudí, ktorí sa začali zaujímať o veci verejné a o svoje prostredie, jednalo sa o aktivity vo všetkých troch miestnych častiach (Rača, Krasňany, Východné). Do budúcna to dáva nádej, že developerské projekty budú viac akceptovať zásadné pripomienky obyvateľov. Jedna vec je už po roku 2013 istá - už im nič neprejde len tak ľahko a občania sa budú búriť. Ako veľké pozitívum hodnotím, že sa do rozpočtu na rok 2014 konečne dostali financie na obstaranie územných plánov zón (minimálne Krasňan a starého Rendezu, ideálne aj zóny Komisárky - Huštekle). Poďakovanie patrí aj neúnavnému občianskému aktivistovi Mirovi Ščibránymu za jeho dohľad na prsty aj mne samotnému.

Developerom boli venované aj prvé dve čísla nového časopisu račan.sk výber nulté číslo a číslo 1. Venoval som sa tejto téme nielen na blogoch, ale aj v médiach (TV, rádio a noviny) a tiež v Račianskom výbere 1/2013.

ĎALŠIE PROJEKTY V ROKU 2013

Tu by som chcel spomenúť svoj projekt na bezbariérové chodníky v Rači, ktorý v lete prešiel cez komisiu a po dohode bolo v rozpočte na rok 2014 na neho vyčlenených 12 000 €. Je to po dlhom tlaku (kedy vedenie najskôr tvrdilo, že nie sú také požiadavky).  Verím, že je to prvý krok k tomu, aby starší ľudia, mamičky s deťmi a ľudia so zníženou mobilitou mohli bezpečne a pohodlne chodiť po Rači. Mojim plánom je pri schvaľovaní rozpočtu na rok 2015 tam presadiť aj projekt bezbariérového úradu na Kubačovej.

Tiež som veľmi rád, že po pilotnom ročníku Račianskeho polmaratónu sa tento rok podarilo zorganizovať druhý ročník a účasť bola o skoro 100% väčšia ako vlani, v prípade detských kategórií, ktoré zastrešoval pán Štancel, bol nárast ešte väčší. Viac informácii o tomto podujatí som písal na svojom blogu. Veľká vďaka patrí hlavne Marekovi Porvazníkovi.

V oblasti kultúry sa podarilo dať dokopy ľudí z Rače a Vajnor a pod hlavičkou Vajnorského ochotníckeho divadla nacvičiť hru Grobiáni, ktorá mala premiéru aj vo Vajnoroch aj v Rači a dostala sa dvakrát dokonca na dosky divadla Astorka. Je to veľmi dobrý príklad susedskej spolupráce s Vajnorami. Po voľbách do BSK, kedy sa zástupcami za Raču-Vajnory stali Anna Zemanová a Juraj Lauko, verím, že sa priateľské vzťahy a ťahanie za jeden povraz ešte zlepšia.

V rámci cyklodopravy sa konali tri cyklojazdy (Krasňany, Rača, Východné), kde sme si pozreli zaujímavé miesta. Tu treba poďakovať hlavne Matúšovi Ferenčíkovi za veľkú pomoc a nápady. Verím, že cyklojazdy budú pokračovať aj v roku 2014 a zapojí sa do nich ešte viac ľudí. Celkovo však musím opäť konštatovať, že pre cyklistov sa v Rači nezmenilo ani tento rok nič k lepšiemu...

1044236_10201442794175674_206989340_n.jpg

Pokračoval projekt rekonštrukcie materských a základných škôl, som rád, že sa rozbehla aj rekonštrukcia ZŠ Hubeného, na ktorú sme presúvali koncom roku 2012 peniaze v rozpočte. Tiež sa zreálnil projekt obnovy amfiteátru (už nie je megalomanský za 1,5 mil. eur) a zdá sa, že v roku 2014 by mala prebehnúť oprava.

Čo sa týka zastupiteľstva, tak opäť som bol poslanec, ktorý najviac vystupoval v rozprave, mal som druhý najväčší počet interpelácii po Cyrilovi Sekerkovi a pravidelne som sa zúčastňoval poslaneckých dní (aj keď prvenstvo drží Miloš Jošt). O ďalších aktivitách som priebežne informoval na stráne Priatelia Rače, Račania, blogoch a pod.

VÝZVY ROKU 2014

Hlavnou výzvou je pokračujúci boj proti developerom, keďže hrozia projekty, ktoré by spôsobili kolaps Rače (doprava, životné prostredie, školy a škôlky, kanalizácia, dažďová voda atď.) a zvýšili počet obyvateľov o minimálne 10-tisíc. Odbornými pripomienkami sa budem snažiť využiť všetky zákonne možnosti a tiež naďalej informovať obyvateľov o všetkých krokoch, čo sa chystajú.

Ďalej by som chcel pokračovať v začatých projektoch a hľadať aj nové možnosti na rozvoj (napr. Východné, Na pántoch, Žabí Majer, Krasňany) - napr. využitím starých budov alebo zanedbaných pozemkov. Je to ťažká cesta, ale treba skúsiť.

Budem tiež rád, keď mi budete písať ako doteraz svoje postrehy na e-mail drotovan@yahoo.com alebo na moju FB stránku. Tiež Vás pozývam do jedinej skupiny na Facebooku, kde je voľná diskusia a nevymazávajú sa členovia alebo príspevky - Priatelia Rače.

Na záver - budúci rok je aj rokom volebným - aj na základe Vašich podnetov (aj tu v diskusii) sa rozhodnem, či sa volieb zúčastním. Je pre mňa veľmi dôležitá spätná väzba, aby som vedel, či cesta, ktorú som nastúpil je správna. Ešte raz ďakujem za podnety a spoluprácu v roku 2013 a v roku 2014 prajem všetko dobré!

DISKUTUJTE NA STRÁNKE PRIATELIA RAČE.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Atómová bomba (už zasa)

Druhé plošné testovanie za sto miliónov dosiahlo toto.


Už ste čítali?