O hrdinoch medzi nami

Autor: Michal Drotován | 12.9.2013 o 17:25 | Karma článku: 17,80 | Prečítané:  1319x

V dnešnej dobe, keď časť ľudí skôr vymenuje účastníkov "relácie" Farmár hľadá ženu, ako si spomenie na meno jedného vedca, je potrebné stále viac hovoriť o hrdinoch medzi nami. O ľuďoch, ktorí síce nikdy neurobia tisíc klikov za hodinu, ale v zlomových momentoch ukázali, že majú pevnú chrbticu a veľa odvahy. Jedným z takýchto ľudí je aj pani Božena Fuková.

Poslanecký preukaz p. FukovejPoslanecký preukaz p. Fukovejwww.respekt.cz

V najnovšom čísle Respektu je na titulke omylom uvedené, že článok týždňa je o štyroch Čechoch, ktorí sa postavili Brežnevovi. Jednou zo štvorice bola poslankyňa Božena Fuková, ktorá pochádzala z Bystričian v okrese Prievidza. V tej dobe 33-ročná mladá mamička so štvorročnou dcérou Dankou. Vedela, že hlasovať proti "Dohode o podmienkach dočasného pobytu sovietskych vojsk v Československu" bude znamenať perzekúcie a problémy. Napriek tomu vystúpila s emotívnym prejavom proti okupácii a "znormalizovaní" kolegovia ju nenechali ani dohovoriť.

Pri hlasovaní bolo 242 poslancov Národného zhromaždenia za okupáciu, 10 pod rôznymi zámienkami odišlo z rokovacej sály a nehlasovalo a 4 hlasovali proti - okrem pani Fukovej to bol František Kriegel (ktorý ako jediný nehlasoval za tzv. Moskovské protokoly, pôvodne ho za túto "drzosť" chceli Sovieti deportovať na Sibír - Dubček už v tej dobe podpisoval čokoľvek mu boľševici dali pod ruku), František Vodsloň a Gertrúda Sekaninová-Čakrtová.

V roku 2006 (ešte pred nástupom Roberta Fica) na návrh vlády udelil Božene Fukovej prezident Gašparovič Rád Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadny spôsob zásluh o demokraciu a ľudské práva. Prečo nedostala rád I. triedy zostáva nezodpovedané (hlavne keď ho v minulosti dostali také "osobnosti" ako Sergej Kozlík alebo Peter Baco - mimochodom tiež z rúk vtedajšieho zastupujúceho prezidenta (spolu s Mečiarom) Ivana Gašparoviča).

Je smutné, že pri 45. výročí začiatku okupácie pani Fukovú na Slovensku spomenuli iba v Slovenskom rozhlase, v ČR sa jej venovali výrazne viac. Pritom je človekom, ktorý napriek tomu, že vedel, že mu možno hrozí aj smrť (už pred hlasovaním riešila s rodinou, kto sa bude starať o malú dcérku), hlasoval v súlade so svojim svedomím a odmietol sa skrčiť, keď sa väčšina krčila.

O týchto ľuďoch by sa malo písať a nie o rýchlokvasných "celebritách".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?