O hrdinoch medzi nami

Autor: Michal Drotován | 12.9.2013 o 17:25 | Karma článku: 17,69 | Prečítané:  1304x

V dnešnej dobe, keď časť ľudí skôr vymenuje účastníkov "relácie" Farmár hľadá ženu, ako si spomenie na meno jedného vedca, je potrebné stále viac hovoriť o hrdinoch medzi nami. O ľuďoch, ktorí síce nikdy neurobia tisíc klikov za hodinu, ale v zlomových momentoch ukázali, že majú pevnú chrbticu a veľa odvahy. Jedným z takýchto ľudí je aj pani Božena Fuková.

Poslanecký preukaz p. FukovejPoslanecký preukaz p. Fukovejwww.respekt.cz

V najnovšom čísle Respektu je na titulke omylom uvedené, že článok týždňa je o štyroch Čechoch, ktorí sa postavili Brežnevovi. Jednou zo štvorice bola poslankyňa Božena Fuková, ktorá pochádzala z Bystričian v okrese Prievidza. V tej dobe 33-ročná mladá mamička so štvorročnou dcérou Dankou. Vedela, že hlasovať proti "Dohode o podmienkach dočasného pobytu sovietskych vojsk v Československu" bude znamenať perzekúcie a problémy. Napriek tomu vystúpila s emotívnym prejavom proti okupácii a "znormalizovaní" kolegovia ju nenechali ani dohovoriť.

Pri hlasovaní bolo 242 poslancov Národného zhromaždenia za okupáciu, 10 pod rôznymi zámienkami odišlo z rokovacej sály a nehlasovalo a 4 hlasovali proti - okrem pani Fukovej to bol František Kriegel (ktorý ako jediný nehlasoval za tzv. Moskovské protokoly, pôvodne ho za túto "drzosť" chceli Sovieti deportovať na Sibír - Dubček už v tej dobe podpisoval čokoľvek mu boľševici dali pod ruku), František Vodsloň a Gertrúda Sekaninová-Čakrtová.

V roku 2006 (ešte pred nástupom Roberta Fica) na návrh vlády udelil Božene Fukovej prezident Gašparovič Rád Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadny spôsob zásluh o demokraciu a ľudské práva. Prečo nedostala rád I. triedy zostáva nezodpovedané (hlavne keď ho v minulosti dostali také "osobnosti" ako Sergej Kozlík alebo Peter Baco - mimochodom tiež z rúk vtedajšieho zastupujúceho prezidenta (spolu s Mečiarom) Ivana Gašparoviča).

Je smutné, že pri 45. výročí začiatku okupácie pani Fukovú na Slovensku spomenuli iba v Slovenskom rozhlase, v ČR sa jej venovali výrazne viac. Pritom je človekom, ktorý napriek tomu, že vedel, že mu možno hrozí aj smrť (už pred hlasovaním riešila s rodinou, kto sa bude starať o malú dcérku), hlasoval v súlade so svojim svedomím a odmietol sa skrčiť, keď sa väčšina krčila.

O týchto ľuďoch by sa malo písať a nie o rýchlokvasných "celebritách".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?