Vyrastie v Bratislave nové ghetto?

Autor: Michal Drotován | 26.2.2013 o 18:35 | Karma článku: 14,30 | Prečítané:  4919x

Ak úspešné mestá na západe oslovujú renovovaných architektov ako je Jan Gehl, aby nové developerské projekty boli pre ľudí, v ľudskej mierke, s kvalitnými verejnými priestormi a rozumnou podlažnosťou, tak developeri v Bratislave sú stále pozadu mentálne minimálne dvadsať rokov. Niektoré ich projekty pripomínajú skôr sociálne byty v Londýne v minulosti a hrozí, že vytvoria iba určité ghettá. Jedným z takýchto projektov je aj navrhovaný projekt Rača - Dolná Pekná.

Projekt, ktorý by chcel vystavať priamo za továrňou Slovenskej grafie v Krasňanoch bytové domy sídliskového typu je podľa môjho názoru dobrý príkladom toho, ako sa projekt nemá robiť. V prvom rade lokalita - stavať sídlisko priamo za továrňou chce skutočne urobiť kvalitný projekt, aby sa z toho automaticky nestalo ghetto.

Grafia.JPG

Predložený projekt však ponúka veľkoobjemové sídlisko a pokus o zmenu UP na funkčný kód 101 F - v dotyku s továrňou je prístupová cesta a tzv. technická zeleň (pojem bližšie nevysvetlený - keďže tam chcú dávať inžinierske siete, tak sa jedná asi o trávnik). Pri podobných projektoch v zahraničí sa uvažuje skôr s dostatočne veľkým pásom stromov pre redukciu negatívnych vplyvov továrne. Predložený projekt je však skôr pokusom o maximálne zastavanie daného územia.

Pekna.jpg

Ďalej projekt vôbec nerieši dopravu - ráta s jednoduchým napojením na Peknú cestu a na Račiansku ulicu (dopravná štúdia nebola zatiaľ predložená žiadna), ráta s nereálnym počtom voľných miest v materských aj základných školách, nehospodárne plánuje nakladať s dažďovou vodou (a nevyužíva ju na 100% v území, ako je to štandardom vo vyspelých krajinách). Ak vás zaujímajú obšírnejšie pripomienky, tak sú zverejnené tu.

Predložený projekt nielen navrhuje zvýšiť dopravu v danom území o cca 150-200 áut v dopravnej špičke, ale svojou lokalizáciou, objemom a orientáciou ani veľmi nerieši prítomnosť neďalekej továrne a priemyselného areálu. Nejedná sa o brownfield, ale o reálne fungujúcu továreň. Projekt je však navrhnutý tak, ako keby tam priemyselný areál ani neexistoval - cesta, ktorá ho má oddeľovať sama vytvára ďalšie hlukové a emisné problémy.

V danom území je v súčasnosti funkčný kód 502 G podľa UP. Tento umožňuje vybudovať v území napr. parkovací dom a plošnú zeleň, už aj vybudovanie parkoviska pre vozidlá z Grafie, ktoré blokujú Peknú cestu by bolo pozitívnym počinom. Ak by sa mal meniť územný plán, tak určite nie smerom k objemnej výstavbe sídliskového typu ako navrhuje projekt.  Pre územie by bol riešením kvalitný projekt s verejnými priestranstvami na úrovni 21. storočia a nie prekonané koncepty objemovej sídliskovej výstavby.

Príklad kvalitného moderného projektu bytovej zástavby z Kodane:

Kodan.JPG

V Rači v poslednej dobe boli predstavené viaceré veľké projekty (celkovo sa jedná o cca 4500 obyvateľov) - Račany Rosso, Pod vinohradom, výstavba Tesca v AB kozmetike a Rača - Dolná Pekná. Ďalšie projekty sú na spadnutie (napr. Vin-vin, Ohnavy). Mestská časť má teda šancu posudovať tieto projekty spoločne a požadovať nielen vybudovanie infraštruktúry ale aj ich objemovo výrazne redukovať. Je pozitívne, že vedenie mestskej časti výrazne viac otvorilo proces verejnosti (formou verejného prerokovania). Rovnako dôležité je však aj mať jasné stanovisko ohľadom širších vzťahov projektov a posudzovať ich spoločne. Nechcem, aby Rača skončila ako shrinking city s tzv. sídliskami duchov (ktoré je teraz vidieť napr. po celom Španielsku alebo v írskom Dubline).

K projektu je možné zasielať pripomienky na mestskú časť Bratislava - Rača do 20.03.2013 a vo štvrtok 28.02.2013 o 16,00 sa uskutoční jeho verejné prerokovanie v Obecnom dome v Rači. Je dôležité prísť vyjadriť svoj názor!

Pridajte sa k nám aj na Facebooku v skupine Priatelia Rače.

Foto: autor, vizualizácia pochádza z projektu Rača - Dolná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cez čiaru: Rodičia sa nevedia dostať k dieťaťu, napriek rozsudku

Pozrite si najnovšiu časť investigatívnej relácie Cez čiaru.

Štát priznáva, že nevie, ako ďalej s konkurzom Bašternáka

Zákon je nejasný, úrad sa preto pýta ministerstva.


Už ste čítali?