Začal sa opäť zápas o charakter štátu

Autor: Michal Drotován | 10.1.2013 o 15:05 | Karma článku: 33,12 | Prečítané:  6073x

Na základe vyjadrení čelných predstaviteľov tohto štátu (Fico a Gašparovič) sa zdá, že začína boj o to, či budeme demokratická krajina, alebo sa pomaly ale iste pripojíme ku krajinám ako Rusko, Bielorusko, Ukrajina a Maďarsko - teda krajinám, kde vládne cukor a bič.

 www.sk.wikipedia.org - autor Xmetov

Mentálne nastavenie vládnej garnitúry bolo známe už dávno (nie nadarmo sedeli Fico s Gašparovičom v parlamente počas noci dlhých nožov v novembri 1994). Nikdy od pádu komunizmu však nemali mentálni boľševici takú moc ako teraz - moc urobiť prakticky čokoľvek. To, že minister školstva chodí na rozumy k Orbánovi do Maďarska a učí sa ako nivelizovať, štandardizovať, normalizovať, centralizovať školstvo by bola iba nevinná vec, ak by nebola súčasťou celého procesu. Procesu, ktorý začal odbitím tohto roku centralizáciou štátnej správy a uzurpovaním si "výkladu" ústavy. Procesu, ktorého prejavom je hysterická reakcia prezidenta (odvysielaná v Kmotríkovej TA3) v zmysle, že útok na neho je útok na majestát a náväzujúca reakcia Fica, ktorý hovorí, že kritika prezidenta a jeho je útokom na štát a štátnosť.

Je jasné, že Fico vždy mal o mnoho bližšie k Putinovi, Orbánovi alebo Chavézovi ako k Merkelovej, Obamovi či Cameronovi. Základný problém je ten, že Fico má to, čo nemal nikdy ani Mečiar - neobmedzenú štátnu moc. Chýba mu do nej už iba jeho poslušný generálny prokurátor (čo je popri predsedovi vlády, predsedníčke ústavného súdu, prezidentovi a ministrovi vnútra posledná najdôležitejšia funkcia, ktorú ešte neovládol) a prípadne aj šéf NKÚ (čo je už iba taký detail). Fico má tiež pod palcom veľkú časť miest a obcí a drvivú väčšinu VÚC. Má teda to, čo nemal Mečiar ani za hlbokého mečiarizmu (vtedy bol pod určitou kontrolou spolupáchateľov Slotu a Ľuptáka) - prakticky neobmedzenú moc.

Ako však hovorí známa veta - ak má niekto veľkú moc, tak chce už iba jedno - ešte viac moci. Fico teraz už potrebuje iba lásku a priazeň pracujúceho ľudu a všetky slovné útoky voči nemu berie ako útok voči štátu a štátnosti. Gašparovič je v tomto iba treťotriedny estrádny herec, ktorý dostal úlohu, ktorú mu dali iní. Sponzori Róberta Fica, zdá sa, rozohrali svoju poslednú hru, hru o absolútnu moc.

Je na nás, či budeme s tým niečo robiť, alebo sa necháme iba uvariť ako žaba v hrnci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?