Vyrastá v Bratislave nová mafiánska štvrť?

Autor: Michal Drotován | 20.4.2012 o 20:50 | (upravené 21.4.2012 o 0:25) Karma článku: 16,77 | Prečítané:  57249x

  Niektoré pramene uvádzajú, že slovo mafia pochádza z mahias, v preklade arogancia, opovážlivosť. Maximálna arogancia sa prejavuje pri ničení Jaroveckého ramena a výstavbe nových hausbótov. Podľa všetkého starých poctivých hausboťákov s bicyklami vytláčajú arogantní hrubokrkovia. A pritom nielen ničia chránené vtáčie územie, ignorujú všetky zákony, ale aj ohrozujú korčuliarov a cyklistov na hrádzi.  

 foto:autor

Už dlhé mesiace riešim problém hausbótov v Jaroveckom ramene, nakoľko chránené vtáčie územie je oficiálne stále v prvom stupni ochrany, tak Obvodný úrad životného prostredia v Bratislave a Štátna ochrana prírody má skoro nulové kompetencie. Môžem sa aj na hlavu postaviť, keď stavebný úrad ignoruje všetky čierne stavby v území. Takže momentálne zostáva už ako posledná možnosť iba silný mediálny tlak. Dnes som bol opäť v danej oblasti a ponúkam fotodokumentáciu s komentárom a základnými problémami územia - pevniny. Samotným hausbótom ako plávajúcim objektom som sa venoval už v lete

Problém číslo jeden: Prejazd nákladných aj osobných automobilov po hrádzi.

Prejazd automobilov buď krížom cez hrádzu alebo priamo po hrádzi ohrozuje cyklistov, korčuliarov a chodcov. Zároveň ničí protipovodňovú hrádzu. Nakoľko začalo poriadne pršať, mal som šťastie, že z územia vybehli dve nákladné autá, ako vidíte, ten druhý si hneď všimol, že stojím s fotoaparátom na hrádzi a rýchlo odbočil do krovia.

1.JPG

Ten druhý si ma všimol, až keď protizákonne vyliezal na hrádzu, samozrejme k vulgarizmom vodiča nebolo ďaleko - ŠPZ BA 961 RH

2.JPG

Obaja rýchlo utekali k ďalšiemu prechodu a zmizli preč krížom cez hrádzu. Povolenie tieto nákladné autá určite nemali, ak by som nebol na hrádzi, tak by po nej išli výrazne dlhšie. Počas môjho pobytu na danom mieste za 15 minút prešlo krížom cez hrádzu 6 áut a 3 išli priamo po hrádzi. Dvaja vodiči sa pri mne pristavili a nadávali mi.

3.JPG

Stav v danom území je taký, že priamo po hrádzi môžu chodiť autá VV a SVP a nikto iný. Ak uvidíte nejaké auto jazdiť po hrázdi, odfoťte si ho a pošlite to policajtom.

4.JPG

Problém číslo dva: obrovské množstvo nelegálnych stavieb v území

Jediná vec v území, čo je na pevnine povolené, sú kotviace bitvy (povoľuje ich KÚ ŽP v BA a stavebný úrad Jarovce sa k ním vyjadruje). Prakticky všetko ostatné je v území NELEGÁLNE. Jedno čo Vám bude tvrdiť staviteľ hausbótov, je to tak. Územie nie je ani v územnom pláne určené na akúkoľvek výstavbu. Je to buď prírodné územie alebo časť je určená na šport.

Nelegálne cesty bez akéhokoľvek povolenia na cudzom pozemku. Arogantne dokonca obložené nelegálne vyrúbanými stromami.

5.JPG

Nelegálne stavby a prístrešky.

6.JPG

Nelegálne "parkoviská".

7.JPG

Nelegálne chodníčky k hausbótom. Mimochodom slávny vežičkový hausbót musel postaviť skutočný exot.

8.JPG

Nelegálne úpravy brehov, vykladanie kameňmi, kované brány a pod.

9.JPG

Nelegálne pripojenia na elektrinu. K tomu sa elektrárne vyjadrili, že ak sa platí za elektromer, tak ich nezaujíma, že sa tam niekto napája na čierno. A starosta Jaroviec Škodler pre Plus 7 dní povedal, že sa pripravuje naťahanie elektriny - keď som ho písomne vyzval, nech objasní tuto "ideu", tak tvrdil, že nič také nie je na stavebnom úrade. No, škoda rečí...

10.JPG

Problém číslo tri: aktuálne úplne zničenie porastov a prírodného prostredia na území pri hrádzi.

V nedávnej dobe sa aktuálne zničilo veľké nové územia pri hrádzi. Pripravili sa bitvy a celé územie sa zničilo. No na zaplakanie. Ak teraz stavebný úrad nezačne konať, tak potom ho môžu rovno zrušiť.

11.JPG

12.JPG

Pripravené pontóny na hausbóty - v skutočnosti, podľa zákona, nelegálna skládka odpadov.

13.JPG

Ak chcete pomôcť riešiť tento problém, môžete sa zapojiť takto:

1. napíšte na spoločný stavebný úrad pre Jarovce, Rusovce a Čunovo a opýtajte sa ich, prečo ich netrápia čierne stavby v území.

2. napíšte starostovi Jaroviec pánovi Škodlerovi a spýtajte sa ho, prečo mestská časť vydáva kladné súhlasné stanovisko k povoleniu plávajúceho zariadenia bez akýchkoľvek pripomienok.

2. v prípade, ak uvidíte jazdiť priamo na hrádzi automobil, tak si ho odfoťte a pošlite policajtom. Ak je to auto s povolením, tak sa nemusí čoho báť.

3. ak ako cyklista, korčuliar a chodec stretnete arogantného vodiča, nebojte sa zavolať policajtov - ste v práve.

4. najväčším úlovkom sú stavebné mechanizmy s ŠPZ - posielajte ich fotografie aj na Vodohospodársku výstavbu a SVP - ničia im hrádzu.

5. Vodohospodárska výstavba pri súhlase s výstavbou bitiev uvádza, že je zakázané čokoľvek stavať na pozemku pri hausbóte vrátane úpravy brehov - majiteľ to dostal čierne na bielom. Ak uvidíte rúbanie stromov, úpravu brehov a výstavbu čohokoľvek, odfoťte si to a zašlite na stavebný úrad - jedná sa o nelegálne aktivity.

6. spýtajte sa elektrárni, prečo im nevadia čierne prípojky na elektrinu.

Verím, že sa nám spoločne nejako podarí posunúť tento problém, ktorý nielen ničí prírodne prostredie a ohrozuje nás na hrádzi, ale hlavne dáva pocit zopár vyvoleným, že si môžu robiť, čo sa im zachce. Vopred ďakujem za pomoc!

Foto: autor

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?