Smer sa dá poraziť - prípadová štúdia

Autor: Michal Drotován | 12.3.2012 o 17:35 | (upravené 12.3.2012 o 19:30) Karma článku: 16,24 | Prečítané:  6671x

Krátko po vyhlásení výsledkov som mal chuť napísať príspevok, nakoľko sa však snažím nepouživať vulgarizmy, tak som nenapísal nič a išiel radšej na bicykel a potom si zabehať 10 km. A v tomto príspevku som sa rozhodol ísť "proti prúdu" a povedať niečo pozitívne, aby ľudia na pravom spektre neemigrovali. Smer-SD sa dá poraziť, len treba zabrať!

 www.statistics.sk

Uvediem prípadovú štúdiu od nás z mestskej časti Bratislava- Rača:

V druhom funkčnom období 2002-2006 pre známe kauzy vtedajší starosta Pavol Bielik tak zdiskreditoval pravicu, že koalícia Smer-HZDS-SNS-SF-SZ na čele s, v tej dobe už poslancami NR SR Ficovej koalície Smer-HZDS-SNS, Jánom Zvonárom (Smer-SD) a Rafaelom Rafajom (SNS) získala 24 miest z 33 (čoskoro jeden poslanec za KDH pán Zvozil zomrel a nastúpil ako náhradník ďalší z tejto koalície a teda sa to zvýšilo na 25 z 33 -  čo bolo 75,8% (!), nehovoriac o tom, že časť "opozície" aktívne tiež spolupracovala vtedy s vedením).

Hneď začali valcovať a o úvodnom zastupiteľstve napr. v Pravde vyšla titulka "Račou prešiel povolebný valec". Z najznámejších káuz nasledujúceho obdobia spomeniem napríklad protizákonné zakázanie verejného zhromaždenia či protizákonné vypratanie materského centra Ráčik. Všetko som v minulosti zhrnul v odpočte starostu. Neskôr sa to doplnilo napríklad ešte o kauzu predražnenej 1/3 rekonštrukcie NKD.

V tomto období boli Zvonár a Rafaj králi Rače, mali za sebou obrovskú silu miestneho zastupiteľstva, ktoré prijímalo čokoľvek ako na bežiacom páse. Ak niekto upozornil na problematické veci (protest poslanca Bratinu proti zrušeniu ZŠ Plickova alebo protest poslancov Máťuša a Brychtu proti nevýhodnému prenájmu bývalého kina Nádej za pár šupov), tak bol prevalcovaný a väčšinou obvinený starostom z "politikárčenia".

V tej dobe verejne proti praktikám Jána Zvonára a spol. protestovali Lenka Antalová-Plavuchová a celé materské centrum Ráčik, niekoľkými blogmi pán Martin Bak a ja som mal vtedy pomaly založenú samostatnú rubriku na blogu o tých kauzách. Postupne síce od vedenia mestskej časti odišlo niekoľko ďalších poslancov, jeho väčšina však bola neomylná (dokonca urobil aj akvizície - pridal sa k nemu niekdajší poslanec za KDH Čmelko a poslanec Žitný, vtedy už vylúčený z SDKÚ-DS).

Vtedajší poslanec NR SR a starosta Ján Zvonár kandidoval následne do BSK, počas volebnej noci, kedy bolo jasné, že vyhral iba vďaka hlasom z domova dôchodcov som povedal, že do roka a do dňa to už bude jeho posledná pozícia v politike.

Napriek tomu, že Rača je najľavicovejšia mestská časť v Bratislave a vždy tu vyhráva v celoštátnych voľbách Smer-SD (predtým HZDS) a aj tieto voľby v sobotu získal Smer-SD v Rači najviac hlasov zo všetkých 17 mestských častí - 36,40% - napriek tomu o rok neskôr už Zvonár nebol ani poslancom NR SR a zároveň prišiel aj o post starostu a nebol zvolený za mestského poslanca (rovnako ako nebol zvolený za mestského poslanca ani Rafaj). Po redukcii poslancov z 33 na 15 v novom zastupiteľstve získala pravicové koalícia SDKÚ-DS-SaS-KDH-OKS 7 poslancov (medzi nimi je aj Lenka a ja) z 15 a Smer-SD iba 3 mandáty. Pravicova kandidátka na starostu síce nevyhrala, ale dostala sa aspoň do mestského zastupiteľstva. No a po sobote už nie je poslancom NR SR ani Rafael Rafaja a Ján Slota bude vykrikovať už iba v krčme.

Takže poučenie z Rače - aj beznádejná väčšina s obrovským aparátom a financiami môže padnúť - len treba chcieť, pracovať a byť trpezlivý. A samozrejme odstaviť od ďalšieho pôsobenia resp. kandidatúry zdiskreditovaných ľudí. Treba zároveň ponúknuť programovú a personálnu alternatívu.

Záverom by som chcel tiež vypichnúť pre mňa osobne pozitívne veci týchto volieb - som rád, že sa do parlamentu prvýkrát od vzniku SR dostal rómsky kandidát pán Pollák (OĽaNO), tiež ekológ Huba (OĽaNO), Osuský (SaS) či Šebej (MOST-HÍD). Samozrejme ma veľmi mrzí výsledok SDKÚ-DS, treba tu však povedať veľké ďakujem pani Lucii Žitňanskej za to, že svojim rozhodnutím, že bude kandidovať na predsedníčku, prakticky zachránila stranu v parlamente. Tiež som rád, že, aj keď je poslancov SDKÚ-DS málo, všetci do jedného si zaslúžili účasť, pretože sa tam všetci prekrúžkovali (každy mal minimálne viac ako dvojnásobok hlasov potrebných na prekrúžkovanie).

Takže pravica dostala čas na očistenie svojho mena a teda novú výzvu - zloženie poslaneckého zboru je zárukou, že opozíciu bude počuť ešte viac ako za predošlej vlády Roberta Fica. Je to výzva pre nás všetkých! Netreba sa hlavne vzdávať, prepadať pesimizmu a neemigrovať. Radi žijeme v tejto republike a všetci v nej chceme naďalej žiť!

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?