Matovič a Hlina - Pat a Mat?

Autor: Michal Drotován | 3.3.2012 o 2:35 | Karma článku: 15,93 | Prečítané:  4467x

Tieto voľby sa volebné programy politických strán veľmi neriešia. Skôr je to o flexibilnom využívaní mediálneho priestoru a viral marketingu. Dvaja páni - Matovič a Hlina sú v tom, zdá sa, experti. V tomto článku sa dozviete zopár informácií, kde ich viral marketing zlyháva a tiež o tom, prečo si myslím, že treba ísť voliť a hodiť niekoho do urny (nie pohrebnej).

 www.sirion.sk

Internetový priestor má tú výhodu, že je v ňom veľmi ľahko možné nájsť dôkazový materiál v archívoch. To je práve achillova päta Igora Matoviča. Uvediem príklad.

Pri predstavovaní svojej kandidátky sa Matovič rozplýval a hovoril, že sa skoro až rozplakal"Som hrdý na to, že máme na kandidátke Róma, dokonca na zvoliteľnom mieste. Od vzniku SR nikdy v parlamente nebol Róm", uviedol. Už dlho hovorím, že je potrebné vybudovať pozitívne vzory pre komunity a tento krok treba hodnotiť vysoko pozitívne. Peter Pollák je šikovný mladý politik a v NR SR sa v prípade zvolenia určite nestratí. Vo februári však SNS zverejnila úbohé a trápne bilbordy (reprezentujúce dokonale mentálnu úroveň volebného štábu). Na týchto bilbordoch priamo útočí aj na Polláka. SNS na nich píše, že "Matovič chce dostať Cigánov do parlamentu!" Ich šéf volebného mozgového trustu SNS Massay na FB varuje, že ak sa dostane do parlamentu "cigán z osady", "už to nikto nezastaví". Je iróniou, že to píše člen strany, ktorej predseda by kľudne mohol natáčiť videoklipy vo vieche. Pollák a ostatní rómski kandidáti sa bránia. Matovič je ticho. Ak priemerne zdatný podvodník s DPH ukradne viac ako všetky osady dokopy, mýtus o dávkach pre Rómov padá aj v tomto prieskume. Matovič je ticho. Asi si spomenul na svoj program v roku 2010, kde uviedol, že "v riešení rómskeho problému sme jednoznačne za politiku medu a biča."

Matoviča opúšťa niekoľko kandidátov, ktorí hovoria, že je klamár (stačí si spomenúť na jeho "vtip", že mu ponúkli úplatok 20 miliónov eur, s ktorým vstúpil krátko po voľbách do bulvárneho priestoru), následne poslanec Matovič živí média detektorom lži. Svojho kandidáta Petra Polláka sa však dodnes nezastal - nestojí mu už ani za slovo. Doťahuje sa dokonca už na Mečiara a Fica, keď vo svojom blogu hovorí, že mu "jeden známy" (nevolá sa náhodou Keyser Soze?), povedal, že nech "neblázni" lebo "za toto schytáš guľku". A tak ďalej a stále dookola. Ináč odporúčam pozrieť si skutočnú prácu poslanca Matoviča. Ale rečnenie mu ide dobre. Pre doplnenie uvádzam, že v deň zverejnenia predmetných bilbordov som sám dal podnet na prokuratúru pre podozrenie zo spáchania prečinu podľa §423 a §424 TZ.

V prípade Alojza Hlinu je achillovou pätou jeho zapájanie sa do všetkých káuz, ktoré hýbu svetom - čo nie je samo o sebe problémom - horšie je, že veci rieši iba s prítomnosťou kamier (najvtipnejším príkladom bola jeho snaha prejsť kolenačky od Magistrátu na Kalváriu - prišli iba dva novinári, tak to vzdal pri Prezidentskom paláci). A nedoťahuje ich dokonca. Hlina sa vyjadruje napríklad k PKO, k BVS, k výstavbe v Karloveskom ramene a pod. Vo svojom aktuálnom predvolebnom programe chce spracovať "zákon o prírodnom bohatstve krajiny", pretože "nemôžeme sa predsa jedného dňa zobudiť a lesy budú oplotené, k rieke nás nepustia a za vodu z vlastnej studne budeme platiť súkromnej firme". Je veľmi zvláštne, že pán Hlina nepozná Ústavu SR, ktorá už v článku 4 hovorí, že "nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky". (Taká Česká republika podľa článku 11 ods. 2 LZPaS to má zakotvené iba zákonom, my priamo ústavou).

Ďalej chce kandidát Hlina zriadiť "ombudsmana prírody". Neviem prečo chce zriaďovať ďalší byrokratický aparát, keď on sám sa napríklad ani raz neprihlásil ako účastník konania podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a teda neozval sa ani v prípade Karloveského ramena, ani v prípade veľmi problematického projektu golfového ihriska v Čunove, kde reálne hrozí, v prípade realizácie projektu, znečistenie vodného zdroja, ktorý zásobuje vodou skoro celú Bratislavu.  Rovnako tak sa neozval v prípade gudrónov v Devínskej Novej Vsi, kde podľa spracovaného projektu hrozí pri prevoze kontaminácia karcinogénnym a mutagénnym "materiálom". Tiež som o ňom nepočul v prípade projektov navrhovanej výstavby na Železnej studničke, kde hrozí nielen zničenie biotopu raka riavového ale aj zahltenie tejto oddychovej zóny automobilmi a výstavbou. Tiež som nepočul, že by sa ozval v prípade projektu výstavby bytoviek pri Zlatých Pieskoch, na Štrkovci atď., atď. Celkovo sa neprihlásil za posledné roky s pripomienkami k žiadnemu zámeru predloženému na posudzovanie EIA. Takže, keď nevyužíva ani súčasné možnosti, načo chce tvoriť nový byrokratický aparát? Nehovoriac už o tom, že práve štát by mal zastupovať záujmy ochrany a prírody a nie ombudsman. Ale treba pre objektivitu spomenúť, že, na rozdiel od Matoviča, Hlina mal doteraz menej možnosti ako reálne ovplyvniť veci (Matovič bol 1,5 roka koaličným poslancom a možností mal neporovnateľne viac). Svoj program však poriadne odflákol.

Prejdem k voľbám. Myslím si, že treba ísť voliť a treba voliť prioritne dve strany, ktoré sa jasne vymedzili voči Robertovi Ficovi. Fico, verzia 2010 je totožná s Ficom, verzia 2012. A treba to jasne povedať. Preto považujem voľbu SDKÚ-DS alebo SaS za najlepšie riešenie. V prípade SDKÚ-DS voliči priamo rozhodnú o budúcom vedení strany. Je tu veľmi silná alternatíva Lucie Žitňanskej, ktorá urobila so svojím tímom za krátku dobu veľa pozitívnych zmien v oblasti súdnictva a vymožiteľnosti práva. Ja osobne ju určite budem voliť. A nebudem mať problém nájsť ďalších troch šikovných kandidátov na krúžkovanie. Ku "Gorile" som sa vyjadroval tu. Ak Fico stále omieľa, že sa udiala za pravicovej vlády, tak treba uviesť, že práve za Fica bolo vyšetrovanie zastavené. A asi to nesúviselo len s tým, že Fico rád pije Coca-colu.

K "Sasanke" som sa ešte nevyjadril nikde. V prvom rade som rád, že Kočnér nechodí MHD, takže je malá šanca, že by som ho ako jedného z aktérov pezinskej skládky stretol. So Sulíkom som sa zopárkrát rozprával, sledujem jeho aktivity od januára 2008 a jeho prvej petície za zrušenie koncesionárskych poplatkov (ktorej som ako dlhoročný nemajiteľ TV prijímača fandil). Podľa toho, čo o ňom viem a ako som ho vnímal, tak môžem povedať, že celá "Sasanka" vznikla z dôvodu jeho niekedy dosť naivného prístupu, hurá systému a skákania do bazénu "po hlave". A sám Sulík môže potvrdiť, že určite nepatrím medzi jeho fanúšikov.  Sulík ponúkol, že sa zdá poslaneckého mandátu, ak nebude mať naviac krúžkov. Odpisovať však celú SaSku pre túto chybu (ktorú si sám priznal - vec medzi politikmi mimochodom dosť ojedinelá) je nezmysel. Záujem na tom môžu mať jedine osoby, ktoré celú "Sasanku" vytiahli. Najhorúcejším kandidátom je Smer-SD (prepojenie cez pezinskú skládku je viac než jasné). Mimochodom je dosť zvláštne, že za kryštálovo čistých a iba pravdu hovoriacich ľudí sa tu berú osoby ako Kočnér (Sasanka), Rejda a tajomník Fica Határ (obaja Gorila). Kočnér s Rejdom dostali od Kmotríkovej TA3 celé hodiny vysielacieho času. A opäť sa dostávame k tomu, že premyslený útok je vedený hlavne voči dvom stranám, ktoré jasne povedali, že nepôjdu s Robertom Ficom a jeho sponzormi do vlády.

Záverom by som Vás chcel vyzvať, aby ste o týždeň využili svoje volebné právo a išli voliť. Viem, že sa vám viacerým nechce a najradšej by ste sa na to vykašlali. Chápem, tiež som mal od roku 1996 viackrát sto chutí emigrovať (naposledy v júni 2006). Viem, že niektorí by sa tomu aj potešili :-) Netreba to však vzdávať, naša republika sa pomaly posúva dopredu. A je empiricky dokázané, že pravicové vlády ju jednoducho posunuli dopredu viac. Preto odporúčam voliť strany, ktoré deklarovali, že určite nepôjdu s Ficom - teda SDKÚ-DS (moja voľba) alebo SaS, prípadne si vyberte dobrého kandidáta na kandidátke OĽaNO (napr. vyššie zmieneného Polláka), Mostu (taký Šebej by s Ficom nešiel) alebo KDH (verím, že J. Žitňanská, Lipšic ani Procházka by s Ficom tiež nerobili kamarátšafty). Na každom z nás záleží, ako to tu bude vyzerať v najbližších rokoch. Nezabudnite na to v sobotu. Záhradka počká.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?