Odluka cirkví od štátu a proticirkevné pamflety

Autor: Michal Drotován | 31.1.2012 o 19:30 | (upravené 31.1.2012 o 19:44) Karma článku: 15,12 | Prečítané:  2932x

Nakoľko sa téme odluka cirkví od štátu venujem už viac ako štyri roky, tak mi nedá nereagovať na pamflety pani Kataríny Augustinič, kandidátky strany SaS vo voľbách. Za jej príspevky Prečo mám zo svojich daní financovať bohatú firmu zvanú - cirkev a Bohu vieru a pánovi dukáty na SMEblogu by sa nehanbil ani Karol Marx.

 foto:autor

V prvom rade na úvod treba uviesť, že najnovší návrh z dielne SaS na odluku cirkví od štátu sa začína pomaly blížiť k môjmu návrhu asignácie z daní (môj článok z roku 2007, esej na základe neho spracovaná vyhrala v roku 2009 súťaž Odluka cirkví od štátu, ktorú organizovali mimo iného SaS a Mladí liberáli, na základe neho som spracoval aj heslo do wikipédie, na ktoré sa pani Augustinič odvoláva).

Teší ma teda posun, ktorý SaS prešla od pôvodného návrhu na cirkevnú daň podľa vzoru Nemecko, Rakúsko k návrhu asignácie z daní podľa vzoru Taliansko, Španielsko. Nesúhlasím síce s návrhom, že neasignované peniaze pôjdu automaticky na opravu kultúrnych pamiatok a tiež si nemyslím, že by mohla akákoľvek nezisková organizácia byť prihlásená ako príjemca (netreba zabúdať na niektoré ad-hoc "2% z daní" neziskovky) - po vzore Talianska navrhujem viazať použitie na sociálne a humanitárne projekty (a pani Augustinič pripomínam, že práve toto tvorí aj veľkú časť aktivít náboženských spoločnosti a nie sedenie v kostoloch). OK, môžeme sa baviť o systéme a o výške (ja som navrhoval 2%), ale v princípe tento návrh vítam ako krok vpred.

Obhajoba zo strany kandidátky na poslankyňu je však čistá demagógia posplietaná s predsudkami, nezmyslami a populizmom. Týmto robí celému návrhu medvediu službu a bude viesť maximálne k tomu, že odluka cirkví od štátu bude aj naďalej ležať v šuplíku.

V prvom rade kandidátka vytiahla vetu, že z peňazí daňových poplatníkov sú financovaní aj Svedkovia Jehovovi (čo neskôr práve na základe môjho článku na Pravom spektre, ktorý tam uvádza, škrtla ako nezmysel). Z dikcie vety je však jasné, že ju písala ako výstrahu (v zmysle - predstavte si tu neuveriteľnú vec, aj tí Jehovisti sú platení z mojich daní). Čo s náboženskými slobodami a liberalizmom nemá nič spoločné. Tiež zabudla uviesť, že žiadna novoregistrovaná náboženská spoločnosť po roku 1989 nepoberá príspevok od štátu.

S tými firmami tiež prestrelila, štát financuje platy duchovných príp. iných zamestnancov ústredných orgánov a charity (aj poistenie a odvody, tj. časť si vezme späť). To je môj hlavný argument, že práve týmto sú kňazi de facto štátnymi zamestnancami a teda odluka z vieroučných dôvodov by bola pre nich samotných pozitívna. Neviem koľko predmetov ekonómie, logiky či práva mala pani pani Augustinič na škole, ale tvrdiť, že ak niekto je právnická osoba, tak ho možno prirovnať k firme, tak to skutočne dostane aj silnejšie povahy. Podľa tejto logiky by firmou bola nielen strana SaS, ale aj každá nefyzická entita - tj. všetko čo nie je fyzická osoba. Právnickou osobou je aj mesto, štát, podľa ZFEU (po Lisabonskej zmluve) aj Európska únia. Taký Wal-Mark Stores s 2,1 mil. zamestancami by potom popri Číne bol malý živnostník.

Nakoľko však štát financuje platy duchovných, tak, mimo pomoci (často skôr symbolickej) pri správe kultúrneho dedičstva, všetko financujú náboženské spoločnosti  a cirkví práve zo zbierok veriacich. Pani Augustinič upokojím, že na výstavbu nových kostolov a fár neprispieva štát prakticky ani euro.


Pani Augustinič ďalej uvádza, že je pre ňu najpodstatnejší fakt, že "služby cirkvi nevyužíva a ani nebude". Ja tiež nevyužívam STV (nemám už 10 rokov televízor) a musím ich platiť (v príncípe je jedno či z koncesií alebo daní). Nehovoriac o príspevkoch politickým stranám (parafrázujúc pani Augustinič - ako k tomu celému prídu nevoliči a deti?!). Mimochodom prečo SaS vyberá aj členské 100€, keď je financovaná štátom? A odoporúčam niekedy vyjsť z akvária a zistiť, že náboženské spoločnosti a cirkví robia pre komunitu a charitu výrazne viac ako väčšina komunálnych poslancov.

Nápad predať zlato a relikvie už hraničí s ideou Mao ce-tunga, že Čínsky múr je odpad a treba si z neho budovať ošíparne (ako to zaviedol počas kultúrnej revolúcie). Pripomínam pani kandidátke, že uvedenie nápadu by bolo trestným činom (a kultúrnym barbarstvom nevyčísliteľnej hodnoty). O tom, že o veci má naozaj "prehľad" hovorí aj popis Talianska ako "najortodoxnejšej krajiny v Európe (v skutočnosti z pohľadu Malty, Írska či Poľska ide o liberálnu krajinu).

Aby som to zhrnul, návrh odluky asignáciou dane vítam a treba o ňom začať diskutovať. Na druhej strane podobné pamflety robia medvediu službu nielen SaS, ale celej filozofii odluky cirkví od štátu. Mimochodom fascinuje ma, koľko ľudí ocenilo bezduchý pamflet bez toho, aby sa aspoň trochu zamysleli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?