Ukradol Walt Disney Mickey Mousa?

Autor: Michal Drotován | 28.1.2012 o 19:50 | (upravené 28.1.2012 o 22:02) Karma článku: 10,26 | Prečítané:  2318x

Jednou z tém posledných dní na celom svete je kontroverzná dohoda ACTA. Hackeri blokujú webové stránky úradu vlády. Občania sa dozvedajú, že na hraniciach im budú môcť prezrieť notebooky, iPady, mobilné telefóny. Open-source softvér nebude kompatibilný na prehrávanie CD/DVD, za porušenie dohody dokonca hrozí väzenie.

 Wikipedia.org

V USA aj v Európe sa nestále predĺžuje doba ochrany autorských práv. Dá sa povedať, že keď sa končí ochrana niektorého diela, tak sa tá doba predlžuje a v prípade hudobných a audiovizuálnych diel je de facto nekonečná. Posmešne sa táto legislatíva volá zákony Mickeyho Mousa.

V USA sa pôvodne vzťahovala na autorské práva lehota 75 rokov, nakoľko však začalo hroziť, že známa kreslená postavička Mickey Mouse sa v roku 2003 stane voľným dielom, lobistické organizácie začali tlačiť, aby sa diela z dvadsiatich rokov 20. storočia (kedy začal masový rozvoj audiovizuálnych diel) zachránili pre ich komerčné používanie a exkluzivitu (spoločnosť Disney by prišla o veľkú časť postavičiek). V roku 1998 prejednával Kongres zmenu zákona a predĺžil ochranu na 95 rokov (pôvodná ochrana v USA napr. v 19. storočí bola maximálne 42 rokov). V prípade, ak je vlastníkom a výrobcom diela právnicka osoba, je to až 120 rokov. Keď sa bude blížiť koniec, opäť to predĺžia na celom svete.

Zaujímavé na tom tiež je, že je dosť možné, že Walt Disney Mickey Mousa ukradol sám a jeho film Steamboat Willie nebol založený na originálnom nápade. Film bol uvedený v roku 1928. Už v roku 1926 však bola patentovaná drevená hračka Micky Mouse, s ktorou sa Walt Disney pravdepodobne stretol počas svojej cesty do New Yorku. Micky sa dosť podobá na Mickeyho a to nielen menom.

Je treba otvoriť otázku, či skutočne dnešné zväzy na ochranu autorských práv ako MPAA alebo RIAA majú právo ryžovať spoločne so zopár vyvolenými firmami ako Universal na dielach, ktorých autori sú dávno po smrti. Vie si niekto predstaviť, že by sa ozvali dedičia Mozarta, nech im všetci výrobcovia sladkostí, dáždnikov, filmov a hudby zaplatia poplatok?

Viacero expertov na trh s počítačmi a softvérom dokonca uvádza, že ak by Windows vo svojich začiatkoch nebol hromadne nelegálne kopírovaný, tak by spoločnosť nikdy nemala taký podiel na trhu ako má. Skúste si spomenúť, ako ste získali prvý Windows (nebolo to náhodou na niekoľkých desiatkých diskiet?). Ja osobne mám v počítači iba kúpený Windows, ostatné programy sú open-source. Treba však povedať, že je to aj vďaka Microsoftu, ktorý pripustil kompatibilitu. To sa o väčšine programov "alternatívneho guru" Steveho Jobsa povedať nedá.

Myslím si, že spôsob represie a zásahu do základných ľudských práv (ako sa to deje v prípade ACTA), je opäť veľkou cestou vedľa od lobistických nahrávacích a filmových spoločnosti. Vo svojej záverečnej práci na Masarykovej univerzite som navrhoval ako alternatívu zdanenie internetového prenosu dát pri sťahovaní hudby a filmov sadzbou 1€ za 10GB (o výške sa dá diskutovať, táto suma sa mi zdá vhodná v zmysle vlk sa naje a ovca zostane celá). Zároveň by sa  mohli zrušili nezmyselné poplatky za CD/DVD a pod.

V každom prípade návrh ACTA je nezmysel.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?