Ako zabrániť rozkrádaniu peňazí?

Autor: Michal Drotován | 16.1.2012 o 17:31 | Karma článku: 11,09 | Prečítané:  1232x

Jednou z fikcii, ktoré úspešne vštepil u nás komunizmus, je predstava, že existujú nejaké štátne peniaze, z ktorých otecko štát rozdáva. Z cudzieho krv netečie a teda veľká časť obyvateľov vníma prelievanie peňazí ako fiktívnu hru s číslami. Ak niekto ukradne bicykel, tak je doživotne stigmatizovaný a susedia na neho zazerajú a už mu nikdy neveria. Ak však niekto ukradne miliardu, často sa stane až ústavným činiteľom. Jednou z vecí, ktoré by tomu mohli zabrániť je tzv. "rozklikávací" rozpočet.

 www.freefoto.com

Daňový poplatník má právo vedieť, čo sa deje s jeho peniazmi. Mal by priebežne vidieť vyúčtovanie do posledného centu. Nemali by ho vítať nič nehovoriace tabuľky s kapitolami a miliardami v nich (prípadne miliónmi v obecných rozpočtoch), záverečný účet, ktorý je tiež súborom obrovských čísel prijatých viac ako polroka po funuse, čarovné slovíčka tovary a služby, pod ktoré je možné zahrnú prakticky všetko.

Zverejňovanie zmlúv na internete bol prvý a záslužný krok. Mestá a obce i orgány štátnej správy si však zákon vykladajú rôzne, čo je vidieť aj na rebríčku TIS. Niektoré ich zverejňujú prehľadne a poctivo, iné ich nezverejňujú vôbec. Tiež je možné veľmi pozitívne hodnotiť rôzne stránky neziskových organizácií ako Cena štátu.sk, (INESS) Tender.sme.sk, OtvorenéZmluvy.sk (TIS) a pod.

Veľký krokom vpred, ktorý by pomohol ušetriť veľa peňazí a výrazne by sprehľadnil toky, by bol tzv. "rozklikávací" rozpočet. Nedávno ho zaviedli vo Veľkej Británii a daňový poplatník tu má vyúčtovanie do posledného penny. Čo bráni na Slovensku, aby sme ho zaviedli v najbližšej dobe?

Občan by si mohol na internete jednoducho "rozkliknúť" cez linky napr. štátny rozpočet -> výdaje -> ministerstvo zdravotníctva -> služobný úrad  -> kancelária ministra -> tovary a služby -> kancelárske potreby -> kancelárske spony -> výsledná suma v €

Myslím, že by nebol problém vytvoriť aplikáciu, ktorá by automaticky porovnávala všetky nakúpené kancelárske spony, ich cenu a množstvo. Dalo by sa ísť ešte do väčších detailov - napr. presný typ kancelárskej spony. Systém by bol aktualizovaný na mesačnej báze a mal by byť veľmi priateľský k užívateľom (jednoduché nahadzovanie údajov). Malé obce, ktoré majú napr. menej ako sto obyvateľov by to opäť tlačilo k racionalizácii (počet obcí 2891 je obrovský).

Riešenie je to na prvý pohľad jednoduché, v modernej internetovej dobe nie veľmi nákladné a môže ušetriť skutočne veľké množstvo peňazí daňových poplatníkov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?