Ako zabrániť rozkrádaniu peňazí?

Autor: Michal Drotován | 16.1.2012 o 17:31 | Karma článku: 11,09 | Prečítané:  1238x

Jednou z fikcii, ktoré úspešne vštepil u nás komunizmus, je predstava, že existujú nejaké štátne peniaze, z ktorých otecko štát rozdáva. Z cudzieho krv netečie a teda veľká časť obyvateľov vníma prelievanie peňazí ako fiktívnu hru s číslami. Ak niekto ukradne bicykel, tak je doživotne stigmatizovaný a susedia na neho zazerajú a už mu nikdy neveria. Ak však niekto ukradne miliardu, často sa stane až ústavným činiteľom. Jednou z vecí, ktoré by tomu mohli zabrániť je tzv. "rozklikávací" rozpočet.

 www.freefoto.com

Daňový poplatník má právo vedieť, čo sa deje s jeho peniazmi. Mal by priebežne vidieť vyúčtovanie do posledného centu. Nemali by ho vítať nič nehovoriace tabuľky s kapitolami a miliardami v nich (prípadne miliónmi v obecných rozpočtoch), záverečný účet, ktorý je tiež súborom obrovských čísel prijatých viac ako polroka po funuse, čarovné slovíčka tovary a služby, pod ktoré je možné zahrnú prakticky všetko.

Zverejňovanie zmlúv na internete bol prvý a záslužný krok. Mestá a obce i orgány štátnej správy si však zákon vykladajú rôzne, čo je vidieť aj na rebríčku TIS. Niektoré ich zverejňujú prehľadne a poctivo, iné ich nezverejňujú vôbec. Tiež je možné veľmi pozitívne hodnotiť rôzne stránky neziskových organizácií ako Cena štátu.sk, (INESS) Tender.sme.sk, OtvorenéZmluvy.sk (TIS) a pod.

Veľký krokom vpred, ktorý by pomohol ušetriť veľa peňazí a výrazne by sprehľadnil toky, by bol tzv. "rozklikávací" rozpočet. Nedávno ho zaviedli vo Veľkej Británii a daňový poplatník tu má vyúčtovanie do posledného penny. Čo bráni na Slovensku, aby sme ho zaviedli v najbližšej dobe?

Občan by si mohol na internete jednoducho "rozkliknúť" cez linky napr. štátny rozpočet -> výdaje -> ministerstvo zdravotníctva -> služobný úrad  -> kancelária ministra -> tovary a služby -> kancelárske potreby -> kancelárske spony -> výsledná suma v €

Myslím, že by nebol problém vytvoriť aplikáciu, ktorá by automaticky porovnávala všetky nakúpené kancelárske spony, ich cenu a množstvo. Dalo by sa ísť ešte do väčších detailov - napr. presný typ kancelárskej spony. Systém by bol aktualizovaný na mesačnej báze a mal by byť veľmi priateľský k užívateľom (jednoduché nahadzovanie údajov). Malé obce, ktoré majú napr. menej ako sto obyvateľov by to opäť tlačilo k racionalizácii (počet obcí 2891 je obrovský).

Riešenie je to na prvý pohľad jednoduché, v modernej internetovej dobe nie veľmi nákladné a môže ušetriť skutočne veľké množstvo peňazí daňových poplatníkov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?