Zvrat v kauze Karloveská zátoka

Autor: Michal Drotován | 12.1.2012 o 11:50 | Karma článku: 12,12 | Prečítané:  3246x

Téma zástavby Karloveskej zátoky v Bratislave patrí medzi naviac medializované problémy v oblasti životného prostredia v hlavnom meste. Petíciu proti zástavbe a proti rušeniu lodeníc slalomárov podpísal v predvolebnej kampani aj Milan Ftáčnik, primátor a Iveta Hanulíková, starostka mestskej časti Karlova Ves. Na druhej strane investor nedávno predložil petíciu podporujúcu daný investičný projekt (presne znenie petície nie je zatiaľ známe). Zdá sa však, že všetko je nakoniec inak.

 zdroj: enviroportal.sk

Po preštudovaní spisov k zámeru "Ubytovacie zariadenie športu, telovýchovy a voľného času, k.ú. Karlova Ves", na ktorý vydal záväzné súhlasné stanovisko Magistrát hlavného mesta dňa 13.04.2010 - podpísaný Ing. Andrej Ďurkovský v zastúpení JUDr. Tomášom Korčekom, som došiel k záveru, že v celom procese zo strany Obvodného úradu životného prostredia v Bratislave (ďalej´"OU ŽP v BA") mohol byť v minulosti procesne porušený zákon.

Na základe môjho podania na prokuratúru zo dňa 14.11.2011 preskúmala prokurátorka  Okresnej prokuratúry Bratislava IV konanie OÚ ŽP v BA v minulosti (počas pôsobenia prednostu Ing. Patricka Luttera - Smer-SD) a rozhodla protestom prokurátora, že rozhodnutie zo dňa 29.10.2010 (podpísane vtedajším prednostom Ing. Patrickom Lutterom - Smer-SD) bolo nezákonné.

V stručnosti išlo o to, že OÚ ŽP v BA vydal 21.10.2010 vyjadrenie, že zmena navrhovanej činnosti môže mať nepriaznivý vplyv na životné prostredie, následne po písomnej požiadavke (navrhovateľ Karloveské rameno III, s.r.o. doručil list osobne 27.10.2010), aby OÚ ŽP v BA zmenil svoje rozhodnutie, OÚ ŽP v BA a jeho vtedajší prednosta Patrick Lutter (Smer-SD) zmenil vyjadrenie a dňa 29.10.2010 vydal vyjadrenie, že zmena navrhovanej činnosti nemá podstatný vplyv na životné prostredie.

Na základe právneho posúdenie Okresnou prokuratúrou bolo vyššie uvedené konanie a vydanie "opraveného" stanoviska v rozpore so zákom 24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie v znení neskorších predpisov. Zároveň bol porušený podľa prokurátorky aj zákon 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov, nakoľko správny orgán je povinný pri vydávaní právnych aktov, ktoré nemajú povahu rozhodnutia podľa správneho poriadku, riadiť sa základnými pravidlami uvedenými v §3 ods. 1 až ods. 5 správneho poriadku.

Z daného dôvodu teda v súčasnosti platí iba pôvodne vyjadrenie OÚ ŽP v BA v EIA procese v zámere "Ubytovacie zariadenie športu, telovýchovy a voľného času, k.ú. Karlova Ves", vydané 21.10.2010 a teda, že predložený zámer môže mať nepriaznivý vplyv na životné prostredie a preto je predmetom zisťovacieho konania v zmysle § 18 ods. 5 zákona 24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie v znení neskorších predpisov.

Vyjadrenie OÚ ŽP v BA zo dňa 29.10.2010 (podpísané vtedajším prednostom Ing. Patrickom Lutterom - Smer-SD) teda na základe protestu prokurátora bude zrušené a zostáva v platnosti, že navrhovaná zmena navrhovanej činnosti zámeru "Ubytovacie zariadenie športu, telovýchovy a voľného času, k.ú. Karlova Ves" v predloženej forme bude predmetom zisťovacieho konania podľa zákona 26/2006 Z.z. a teda do ukončenia procesu EIA musí byť pozastavené výrubové aj územné konanie na danú stavbu a v procese EIA sa môžu prihlásiť ako účastníci konania znova aj obyvatelia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?