Odpočet práce poslanca - rok prvý

Autor: Michal Drotován | 20.12.2011 o 17:31 | Karma článku: 5,16 | Prečítané:  1511x

Ako som pred komunálnymi voľbami sľúbil, prinášam prvý z odpočtov práce poslanca Miestneho zastupiteľstva Bratislava - Rača, kde som bol pred rokom - 27.11.2010 - zvolený počtom hlasom 1091 za koalíciu SDKÚ-DS - SaS - KDH - OKS. Odpočet bude nielen o mojej práci poslanca a najdôležitejších udalostiach ale aj o plánoch na rok 2012.

 Foto: autor

Na úvodom zastupiteľstve 27.12.2010 zložili sľub noví poslanci a starosta Peter Pilinský (SZ), ktorý nahradil Jána Zvonára (Smer-SD). S predošlým starostom sa spájalo niekoľko káuz ako predražený NKD, nevýhodný prenájom bývalého kina Nádej, protizákonne zakázané zhromaždenie, boj proti MC Ráčik a pod. V novom 15 člennom zastupiteľstve (zníženie z pôvodných 33) získala pravicová koalícia 7 miest, SZ 2 miesta, koalícia Smer-SD-Most-SZS 3 miesta a 3 miesta získali nezávislí (jeden formálne pod hlavičkou NF). Nikto teda nezískal väčšinu a nevytvorila sa ani žiadna väčšinová koalícia. Som rád, že v spolupráci so starostom sa hneď na prvom zasadnutí podarilo znížiť plat starostu o cca 15%.

Na druhom zastupiteľstve vo februári boli vytvorené komisie a zvolení členovia a predsedovia a tiež vicestarosta Miloš Maťúš (Strana zelených). Ja osobne som sa stal členom komisie pre školstvo, kultúru a šport, komisie výstavby, regionálneho rozvoja, dopravy, životného prostredia a verejného poriadku. Zároveň som členom formálnej komisie mandátovej, ktorej činnosť spočíva v hodnotení dochádzky poslancov a tiež pripravila nový odmeňovací poriadok. Na základe môjho doplňujúceho návrh je tam zapracované, že v prípade ospravedlnenej neúčastí prichádza poslanec o 5% a v prípade neospravedlnenej o 25% z odmeny. Zároveň sme de facto zrušili kvartálne a pod. odmeny a teda celkovo (mimo zástupcu starostu) majú poslanci príjem max. 252,32€ netto/mesiac. Čo v prípade zníženia počtu poslancov z 33 na 15 výrazne redukuje odmeny.

Na základe môjho rozhodnutia som sa stal radovým členom komisií, aby som sa miesto formálnych záležitosti ako zápisnice, pozvánky a pod. mohol viac venovať reálnej práci. Nie som teda ani predsedom ani podpredsedom žiadnej komisie. Zároveň som sa stal členom Rady školy ZŠ Tbiliská, kde sme medzičasom v novembri zvolili novú riaditeľku školy p. Šiškovú. Som tiež rád, že sa podarilo v novom rozpočte vyčleniť peniaze na opravu nevyhovujúceho betónového priestoru pred ZŠ.

Práce v komisiách a zastupiteľstve bolo veľa, myslím, že som sa dosť ozýval a navrhoval riešenia, na zastupiteľstve som poslancom, ktorý sa najviac zapája do diskusie, predložil som druhý najväčší počet interpelácií (po Cyrilovi Sekerkovi) a v Račianskom výbere (RV) som mal najväčší počet príspevkov-článkov poslanca (2).

ROZPOČET

Nakoľko predošlé zastupiteľstvo v roku 2010 nepripravilo rozpočet, mestská časť bola na začiatku roka v rozpočtovom provizóriu, návrh rozpočtu na rok 2011 bol schválený až 22. marca. Ja osobne som sa pri hlasovaní zdržal, pretože som považoval príjmovú kapitálovú časť za výrazne nadhodnotenú a tiež som nesúhlasil s míňaním peňazí prioritne na rekonštrukciu úradu. Pri prvej zmene rozpočtu v júni sa mi podarilo presadiť zvýšenie rozpočtu na detské ihriská o 5000 € a opravu komunikácii o 5000 €, tieto sumy som navrhol presunúť z pôvodného návrhu na navýšenie rozpočtu pre webovú stránku a Made in Rača. Ďakujem prednostke za osvojenie si tohoto návrhu. Pri ďalšej zmene rozpočtu v októbri som nenavrhoval žiadne zmeny.

Tvorba nového rozpočtu bola výrazne náročnejšia, nakoľko sa naše predstavy rozchádzali hlavne pri kapitálových výdavkoch - nakoniec sa podarilo presadiť uznesenie o číslovaných prioritách, kde sú v popredí oprava škôlok a škôl a tiež amfiteátra. Úprava priestoru amfiteátra a okolia je našou prioritou a vytvorenie zóny oddychu je po diskusiách hlavným cieľom tzv. pešej zóny v tejto oblasti - naväzuje na diskusiu o zóne, ktorú som otvoril v RV v októbri. Aj keď sa niektorí obyvatelia báli, že ide o znefunkčnenie Alstrovej, v prvom rade by malo ísť práve o zónu oddychu v amfiteátri.

Čo sa týka bežných výdavkov, tak som navrhol a podarilo sa presadiť oproti pôvodnému návrhu - zvýšenie grantov na podporu komunitného života o 1500€, zvýšenie dotácií športovým klubom a organizáciám o 3000 €, zvýšenie rozpočtu na športové aktivity o 2000€. Zvýšenie bolo možné znížením rozpočtu na hody a miernym znížením mzdových položiek. Na zastupiteľstve sa mi ešte podarilo zvýšiť o 1000 € rozpočet na knihy do knižnice a 1000 € dať na dopravnú štúdiu (ako som sľúbil pre štúdiu dopravy na Tbiliskej ulici) ušetrením v kapitole propagácia a marketing. Ďakujem týmto pani prednostke, že si uvedené návrhy osvojila. Za konečný návrh rozpočtu na rok 2012 hlasovali všetci poslanci.

PROSTREDIE V KTOROM ŽIJEME

Som rád, že sa nám spoločne podarilo zastaviť všetky návrhy na zmenu pozemkov z vinohradov na výstavbu, ktoré boli predložené na komisiu resp. do zastupiteľstva. Organizoval som 1.júla cyklojazdu na podporu cyklodopravy v Rači (ďakujem všetkým účastníkom za účasť), následne som dal pripomienkovať návrh trás a verím, že spoločne s cyklokomisiou na meste sa podarí dať Račiansku cyklomagistrálu medzi priority. Som tiež rád, že sa podarilo presadiť môj návrh VZN o zhromažďovaní obyvateľov, ktoré prijala Rača ako prvá v Bratislave. V lete som priložil ruku k dielu a mediálnym tlakom cez blogy (tu a tu), vyhlásenia pre STV, TV BA, Markízu a TV Rača, článku pre webnoviny som pomohol k tomu, aby sa neredukovala električková doprava do Rače (pôvodne chceli DPB nechať prázdninový harmonogram na celý rok). Rokoval som v tejto veci aj s členom predstavenstva DPB I. Bútorom, predsedom dopravnej komisie na meste Jožom Uhlerom a s magistrátom. Nakoľko však DPB začína opäť vymýšľať všetko ešte nie je vyhrané.

Som tiež rád, že sa podarilo zmeniť rokovací poriadok zastupiteľstva a boli tam doplnené niektoré moje návrhy (napr. predĺženie vystúpenia obyvateľa mestskej časti z dvoch na  päť minút), naopak som nesúhlasil všeobecne so zmenou nájmu obecných bytov na dobu neurčitú a predajom bytov za zostatkovú cenu 300-500 € - s týmto ja nebudem nikdy súhlasiť.

HLAVNÉ PLÁNY DO ROKU 2012

Mojim plánom do budúceho roka je vytvorenie a rozbehnutie prvého ročníka bežeckých pretekov v rámci JURAVY - vytvorenie podujatia, kde bude možné zapojiť Raču, Vajnory aj Svätý Jur a ponúknuť cestný beh pre deti, mládež a tiež hlavnú kategóriu - polmaratón. Novinkou, ktorú som v Bratislave ešte nevidel, bude párová štafeta (muž+žena) - štafetu musí spájať manželstvo, priateľstvo, spolužiactvo a pod. Už sa podarilo nejaké peniaze vyčleniť na toto podujatie aj z rozpočtu (konkrétne 2000 €) - pre obrovský boom behania však verím, že hneď prvý ročník bude celkovo v pluse a štartovné za "dospelácke" kategórie prefinancuje aj detské podujatia. Priebežne je termín stanovený na koniec apríla 2012.

Zároveň chcem pokračovať v boji proti zmene UP v lokalite Komisárky - Račany Rosso a za zachovanie súčasného územného plánu (a teda zablokovanie nezmyselného projektu pre cca 2500 obyvateľov s 1900 parkovacími miestami a viac ako 800 bytmi). Verím, že sa tiež podarí zlepšiť podmienky pre cyklistov, opraví priestor pred ZŠ Tbiliská a urobí dopravná štúdia v okolí školy a Billy. Naďalej budem tlačiť na zverejňovanie všetkých materiálov na webovej stránke (a beriem január ako posledný termín na celoročne sľubovanú webovú stránku). Tiež sa budem pýtať, ako sa rieši problém prenájmu bývalého kina Nádej.

V prípade, že sa mestská časť rozhodne brať úver, tak navrhnem zvolanie zhromaždenia obyvateľov, nech sa k nemu môžu všetci vyjadriť. Priority sú dané uznesením, ako som už spomínal.

Budem tiež rád, keď ma s Vašimi podnetmi, sťažnosťami a pripomienkami budete, tak ako doteraz, kedykoľvek kontaktovať na e-mailovej adrese drotovan@yahoo.com prípadne na pravidelných poslaneckých dňoch alebo ma kľudne zastavte na ulici alebo v električke :-)

Ďakujem tiež za prípadne pripomienky a podnety v diskusii pod týmto článkom.

Naše heslo zostáva rovnaké Spolu pre Raču!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kovařík uspel vďaka opozícii. Mikulec má oznámiť, či ho vymenuje

Kovaříka odporučilo za policajného prezidenta deväť z 15 poslancov. Bez opozície by neprešiel.

Cynická obluda

Atómová bomba (už zasa)

Druhé plošné testovanie za sto miliónov dosiahlo toto.


Už ste čítali?