Skvelé vianočné darčeky (zatiaľ) zadarmo!

Autor: Michal Drotován | 29.11.2011 o 16:15 | Karma článku: 10,78 | Prečítané:  1875x

Blížia sa Vianoce, kresťanské sviatky pokoja a lásky. Zároveň sa pomaly začína každoročné nákupné šialenstvo vo všetkých hyper, super, giga a megamarketoch. Do toho opäť prichádzajú neuveriteľné ponuky typu - kúpiš dnes, splácaš až po Novom roku! Ľudia sa tlačia, sú nervózni, nadnárodné reťazce sa tešia z tržieb (príjmu aj brigádnikov na dohodu, aj keď často robia iba na dohodu aj radoví zamestnanci, takže poznať rozdiel je úloha pre špecialistu). Čakajú nás nové plazmové televízory, hráčske konzoly, super skvelý kávovar a polozhnité mandarínky za akciovú cenu!

 www.freefoto.com

Na bilbordoch a iných nosičoch sa na nás škeria skvelé ponuky o pôžičkách, ktoré netreba splácať (na Vianoce), môžete si zobrať tovar (veď nový PlayStation 3 treba kúpiť, aj keby na chleba nebolo) a platiť až po krutom vytriezvení počas zimných depresií na začiatku roka. Davové šialenstvo a často iracionálny pocit viny rodičov, že ich deti nebudú mať nový digitálny fotoaparát, ako ich spolužiaci, vedú k tomu, že na podobné akcie naletia často ľudia, ktorí si podobný tovar jednoducho nemôžu dovoliť. A keďže nevedia splácať ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN) vo výške napríklad 70%, tovar sa vracia po Vianociach naspäť. Sklamanie detí je určite väčšie, ako keby nedostali nič - a frustrácia rodičov tiež.

Vyvstáva otázka o tom, či je zo strany rôznych splátkových spoločností, ktorých úrok sa často pohybuje na hranici úžerníctva, etické lákať ľudí na nezmysly typu - kúp dnes - splácaj o pol roka!

Ako študent som dvakrát pred Vianocami zažil počas brigády v pokladni v hypermarkete, čo dokáže s ľuďmi urobiť davová nákupná hystéria. Zažil som všetko, od vtipných príhod (keď jeden pán na konci dlhej rady vykrikoval, nech rýchlejšie blokujem, lebo mu skape kapor - následne, keď prišiel na rad, so smútkom v očiach ma iba informoval, že kapor už skapal) cez osočovanie za to, že si dovoľujem uzavrieť pokladňu po 12 hodinách práce s jednou polhodinovou prestávkou, až po vyhrážanie sa ľudí pomaly obesením (mňa) za to, že akciový letáčikový tovar nenašli v predajni. Preto buďte prosím k pokladníčkam a pokladníkom milí a spomeňte si, že oni robia často na dohodu za slabú mzdu a sú tam kvôli vám a SKUTOČNE nemôžu za to, že z akciového hriankovača (rýchlovarnej kanvice atď. atď.) v letáku objednal hypermarket iba tri kusy a už ho nezoženiete ani keby sa všetci rozkrájali.

Nervozita sa vždy dala a dá krájať, ľudia by pre posledný (nahnitý) ananás urobili všetko (aj predali vlastnú mater)...

Keď nás opäť intenzívne začnú všetci bombardovať informáciami typu - "Bez správnej koženej sedačky nie sú Vianoce mäkké!" či "Včera salónky, dnes nová tichá pračka!" alebo "Vianoce nie sú to pravé - bez kaviáru!" tak sa radšej zamyslime, o čom tieto sviatky sú. A nebojte sa - akciová ponuka Orange (ktorý sľubuje, že nám vyčaruje Vianoce, aké máme radi, tj. dá nám svätý pokoj?) Vám neutečie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?