Chcete sa dožiť vysokého veku?

Autor: Michal Drotován | 14.11.2011 o 19:07 | Karma článku: 8,89 | Prečítané:  3120x

Správy o ľuďoch, ktorí prekročili vek 110 rokov a teda patria medzi tzv. supercentenariánov, patria tradične medzi najčítanejšie. Aktuálne ťahá káru 115 ročná Besse Cooper. Veľa ľudí už hľadalo elixír večnej mladosti a robilo všetko pre to, aby žili dlho. Podľa zdravotných indikátorov je možné vytypovať niekoľko miest na Slovensku, kde sa vaše šance zvyšujú.

 foto:autor

Odporúčaní na dlhovekosť je mnoho - od striedmeho života (vegetariánstvo, ktoré menej zaťažuje tráviacu sústavu), cez aktívny život (športovanie, delená strava a pod.) až po fľašku koňaku resp. whisky, veľa stresu, málo pohybu a zopár cigár denne (90 ročný Churchill).

Ak Vám genetika nenadelila tuhý korienok, zostáva už iba prostredie a životný štýl. Práve o environmentálnych a zdravotných indikátoroch Slovenskej republiky pojednáva štúdia Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave. V tejto štúdii bolo hodnotených 30 zdravotných indikátorov Slovenska, ktoré môžeme zaradiť do viacerých skupín. Jednalo sa o vekovú proporcionalitu a mieru rastu obyvateľstva, reprodukčné zdravie, úmrtnosť a predčasnú úmrtnosť, úmrtnosť na zhubné nádory a kardiovaskulárne príčiny. Nakoľko dôležitým indikátorom znečistenia prostredia je výskyt rakoviny, bol na ňu braný špeciálny dôraz.

Na základe zhlukov a štatistického programu boli analyzované údaje za roky 1994-2003 a pri hodnotení okresov vyšli ako výrazne najhoršie okresy Krupina a Detva. Najlepšie hodnotenie mali naopak okresy Tvrdošín, Bardejov a Bratislava IV. Rozdiel medzi najlepším okresom (Tvrdošín) a najhorším (Krupina) je 68%, tj. v Tvrdošíne je o 68% lepšia zdravotná situácia ako v Krupine.

Na tejto mapke z danej štúdie je vidieť rozdelenie medzi najhoršie (červená, modrá) a najlepšie (svetlá a zelená) okresy

1.jpg

Najlepšie okresy: 1. Tvrdošín, 2. Bardejov, 3. Bratislava IV, 4. Prievidza, 5. Trenčín

Najhoršie okresy: 1. Krupina, 2. Detva, 3. Trebišov, 4. Banská Štiavnica, 5. Brezno

Čo sa týka samotnej Bratislavy, tak poradie okresov bolo nasledovné:

1. (celkovo 3.) Bratislava IV (Karlova Ves, DNV, Lamač, Dúbravka, Záhorská Ves, Devín),

2. (celkovo 10.) Bratislava V (Petržalka, Jarovce, Čunovo, Rusovce),

3. (celkovo 33.) Bratislava II (Ružinov, Podunajské Biskupice, Vrakuňa),

4. (celkovo 34.) Bratislava III (Rača, Vajnory, Nové Mesto),

5. (celkovo 39.) Bratislava I (Staré Mesto).

Ktoré obce vyšli najlepšie a ktoré najhoršie?

2.jpg

 

Najlepšie obce: 1. Kanianka (okr. Prievidza), 2. Krivá (Dolný Kubín), 3. Dubové (Turčianske Teplice), 4. Nižná (Tvrdošín), 5. Stuľany (Bardejov)

Najhoršie obce: 1. Medveďov (okr. Dunajská Streda), 2. Okoč (Dunajská Streda), 3. Rohov (Senica), 4. Jablonka (Myjava), 5. Čavoj (Prievidza)

Ako vidieť, výrazné rozdiely v rámci okresu spôsobujú, že Prievidza má obce v oboch rebríčkoch, analýza však upozorňuje, že pre nízky počet obyvateľov je možné na úrovni menších obcí (pod 100 obyvateľov) relatívne veľké skreslenie.

Ktoré okresné mestá (pozor samotné mestá a nie celé okresy ako v predošlom hodnotení!) vyšli najlepšie/najhoršie?

Najlepšie okresné mestá: 1. Svidník, 2. Trenčín, 3. Bardejov, 4. Nové Mesto nad Váhom, 5. Prievidza

Najhoršie okresné mestá: 1. Krupina, 2. Trebišov, 3. Detva, 4. Banská Štiavnica, 5. Lučenec

Podľa týchto čísel mesto Krupina je o 87% horšie, čo sa týka zdravotných indikátorov ako mesto Svidník.

Bratislava skončila na 26. mieste, Košice na 39. mieste (hodnotili sa ako celok, tj. výsledok bol celkovo za okresy BA resp. KE) - Košice by skončili lepšie ako Bratislava, ak by nemali okres Košice IV, ktorý je podľa štatistík výrazne zlý ohľadom zdravotných indikátorov.

Všetky tieto údaje treba brať ako podnetnú informáciu a určite nie ako odporúčanie, že ak bývate v obci Kanianka, tak sa kľudne môžete napchávať klobáskami, slaninou a zapíjať to poldecákmi domáceho. Rovnako tak obyvatelia Medveďova nemusia automaticky začať šetriť na truhlu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?