Chcete sa dožiť vysokého veku?

Autor: Michal Drotován | 14.11.2011 o 19:07 | Karma článku: 8,89 | Prečítané:  3140x

Správy o ľuďoch, ktorí prekročili vek 110 rokov a teda patria medzi tzv. supercentenariánov, patria tradične medzi najčítanejšie. Aktuálne ťahá káru 115 ročná Besse Cooper. Veľa ľudí už hľadalo elixír večnej mladosti a robilo všetko pre to, aby žili dlho. Podľa zdravotných indikátorov je možné vytypovať niekoľko miest na Slovensku, kde sa vaše šance zvyšujú.

 foto:autor

Odporúčaní na dlhovekosť je mnoho - od striedmeho života (vegetariánstvo, ktoré menej zaťažuje tráviacu sústavu), cez aktívny život (športovanie, delená strava a pod.) až po fľašku koňaku resp. whisky, veľa stresu, málo pohybu a zopár cigár denne (90 ročný Churchill).

Ak Vám genetika nenadelila tuhý korienok, zostáva už iba prostredie a životný štýl. Práve o environmentálnych a zdravotných indikátoroch Slovenskej republiky pojednáva štúdia Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave. V tejto štúdii bolo hodnotených 30 zdravotných indikátorov Slovenska, ktoré môžeme zaradiť do viacerých skupín. Jednalo sa o vekovú proporcionalitu a mieru rastu obyvateľstva, reprodukčné zdravie, úmrtnosť a predčasnú úmrtnosť, úmrtnosť na zhubné nádory a kardiovaskulárne príčiny. Nakoľko dôležitým indikátorom znečistenia prostredia je výskyt rakoviny, bol na ňu braný špeciálny dôraz.

Na základe zhlukov a štatistického programu boli analyzované údaje za roky 1994-2003 a pri hodnotení okresov vyšli ako výrazne najhoršie okresy Krupina a Detva. Najlepšie hodnotenie mali naopak okresy Tvrdošín, Bardejov a Bratislava IV. Rozdiel medzi najlepším okresom (Tvrdošín) a najhorším (Krupina) je 68%, tj. v Tvrdošíne je o 68% lepšia zdravotná situácia ako v Krupine.

Na tejto mapke z danej štúdie je vidieť rozdelenie medzi najhoršie (červená, modrá) a najlepšie (svetlá a zelená) okresy

1.jpg

Najlepšie okresy: 1. Tvrdošín, 2. Bardejov, 3. Bratislava IV, 4. Prievidza, 5. Trenčín

Najhoršie okresy: 1. Krupina, 2. Detva, 3. Trebišov, 4. Banská Štiavnica, 5. Brezno

Čo sa týka samotnej Bratislavy, tak poradie okresov bolo nasledovné:

1. (celkovo 3.) Bratislava IV (Karlova Ves, DNV, Lamač, Dúbravka, Záhorská Ves, Devín),

2. (celkovo 10.) Bratislava V (Petržalka, Jarovce, Čunovo, Rusovce),

3. (celkovo 33.) Bratislava II (Ružinov, Podunajské Biskupice, Vrakuňa),

4. (celkovo 34.) Bratislava III (Rača, Vajnory, Nové Mesto),

5. (celkovo 39.) Bratislava I (Staré Mesto).

Ktoré obce vyšli najlepšie a ktoré najhoršie?

2.jpg

 

Najlepšie obce: 1. Kanianka (okr. Prievidza), 2. Krivá (Dolný Kubín), 3. Dubové (Turčianske Teplice), 4. Nižná (Tvrdošín), 5. Stuľany (Bardejov)

Najhoršie obce: 1. Medveďov (okr. Dunajská Streda), 2. Okoč (Dunajská Streda), 3. Rohov (Senica), 4. Jablonka (Myjava), 5. Čavoj (Prievidza)

Ako vidieť, výrazné rozdiely v rámci okresu spôsobujú, že Prievidza má obce v oboch rebríčkoch, analýza však upozorňuje, že pre nízky počet obyvateľov je možné na úrovni menších obcí (pod 100 obyvateľov) relatívne veľké skreslenie.

Ktoré okresné mestá (pozor samotné mestá a nie celé okresy ako v predošlom hodnotení!) vyšli najlepšie/najhoršie?

Najlepšie okresné mestá: 1. Svidník, 2. Trenčín, 3. Bardejov, 4. Nové Mesto nad Váhom, 5. Prievidza

Najhoršie okresné mestá: 1. Krupina, 2. Trebišov, 3. Detva, 4. Banská Štiavnica, 5. Lučenec

Podľa týchto čísel mesto Krupina je o 87% horšie, čo sa týka zdravotných indikátorov ako mesto Svidník.

Bratislava skončila na 26. mieste, Košice na 39. mieste (hodnotili sa ako celok, tj. výsledok bol celkovo za okresy BA resp. KE) - Košice by skončili lepšie ako Bratislava, ak by nemali okres Košice IV, ktorý je podľa štatistík výrazne zlý ohľadom zdravotných indikátorov.

Všetky tieto údaje treba brať ako podnetnú informáciu a určite nie ako odporúčanie, že ak bývate v obci Kanianka, tak sa kľudne môžete napchávať klobáskami, slaninou a zapíjať to poldecákmi domáceho. Rovnako tak obyvatelia Medveďova nemusia automaticky začať šetriť na truhlu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?