Polícia - porušuj zákon a buzeruj?

Autor: Michal Drotován | 2.10.2011 o 16:25 | (upravené 2.10.2011 o 19:31) Karma článku: 17,42 | Prečítané:  75704x

Polícia sa na svojich autách hrdí heslom "pomáhať a chrániť". Dnes som sa v praxi dozvedel, že niektorí policajti si ho vysvetľujú po svojom. Zamestnanec Odvodného oddelenia PZ Staré Mesto - východ dokonca dnes naopak ukázal, že nielen porušuje zákon v uniforme, ale následne aj bezdôvodne buzeruje a zastrašuje.

 foto:autor

Dnes som sa po veľmi príjemnej výstave Dizajnvíkend rozhodol naobedovať v známej reštaurácii Divný Janko - veľké a chutné porcie za dobrú cenu. Počas obeda som zacítil štipľavý dym z cigariet napriek tomu, že reštaurácia riadne označila podľa zákona priestor ako nefajčiarsky na viditeľnom mieste. Väčšie prekvapenie však bolo, že jediným fajčiarom v celej reštaurácii bol príslušník policajného zboru SR v uniforme a teda v službe. Priamo tak dával "príklad" a porušoval §7 ods. 1 písmeno h Zákona 377/2004 Z.z. o ochrane nefajčiarov. Za tento priestupok je možné udeliť podľa §11 pokutu do výšky 331 €. 

Za stolom sedeli štyria príslušníci PZ a jeden z nich fajčil, v podstate mu tí zvyšní traja mali udeliť blokovú pokutu. Nakoľko je zaujímavé vidieť policajta v uniforme, ktorý priamo porušuje zákon, urobil som si fotografiu. Policajti sa ma pýtali, že prečo si ich fotím - vysvetlil som im, že je to z dôvodu porušovania predpisov. Po pár minútach odišli.

PA021815.JPG

 

PA021816.JPG

Ja som v kľude doobedoval a asi po desiatich minútach som vyšiel von z reštaurácie, kde ma už netrpezlivo čakali v policajnom auta daní štyria policajti a ten čo porušil zákon - ako som sa dozvedel na visačke - Bc. Tomáš Vrábel - chcel odo mňa občiansky preukaz. Podľa vystupovania to bol ich šéf a zvyšní traja sú v tom nevinne (iba ak berieme za vinu ich nečinnosť napr. pri priestupku ich kolegu). Nakoľko som ho však nemal pri sebe, tak ma hneď natlačili policajti do auta (nastúpil som dobrovoľne, nebudem sa s nimi naťahovať) a odviezli na policajnú stanicu na Sasinkovú 23, kde som im musel na chodbe - nachádzali sa tam aj ďalší ľudia - nadiktovať všetky osobné údaje vrátane rodného čísla a mien otca a matky.

Po desiatich minútach a krátkej porade ("fajčiar" Bc. Tomáš Vrábel medzi rečou spomenul, že by som si tam mal na lavici také dve-tri hodiny posedieť) ma pustili von.

Z daného je vidieť, že:

1. upozornenie policajta, že porušuje zákon, môže mať za následok buzeráciu z jeho strany a predvedenie na policajnú stanicu.

2. povinnosť nosiť občiansky preukaz nie je nikde zakotvená, policajt si mal najprv zistiť údaje cez vysielačku a až v prípade nespolupráce predviesť na policajnú stanicu. Mal som pri sebe napr. električenku s fotografiou a bankovú kartu.

3. nakoľko som bol vlastne jeden z poškodených fajčením policajta Bc. Tomáša Vrábela, policajt sa mi mal ospravedlniť a nie ma legitimovať a následne buzerovať a zastrašovať prevozom v policajnom aute. Nehovoriac o obmedzení mojej osobnej slobody na cca 15 minút (ešteže išli tým smerom, ako som mal +/- v pláne :-)

Vyvstávajú však dôležitejšie otázky - koľko obyvateľov Slovenska je takýmto spôsobom zo strany polície zastrašovaných a buzerovaných, iba sa boja ozvať? Koľko policajtov si arogantne zapáli v reštaurácii s pocitom beztrestnosti? Z akého dôvodu má policajt právo legitimovať človeka, ktorý ho upozorní na to, že porušil zákon? Z akého dôvodu sa plné auto policajtov preváža v policajnom aute na obed? Potrebovali niekoho predviesť na stanicu, aby si mohli vypísať "cesťák"? Dokedy to budeme trpieť??

Je dôležité, aby sa ľudia nebáli ozvať - už 22 rokov nežijeme v policajnom štáte!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Termíny na očkovanie ostávajú, nemocnice ich nemôžu zaplniť

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

Minúta po minúte: Začali platiť nové pravidlá zákazu vychádzania

Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie.

Cynická obluda

Atómová bomba (už zasa)

Druhé plošné testovanie za sto miliónov dosiahlo toto.


Už ste čítali?