Aktívny občan - radosť pre samosprávu

Autor: Michal Drotován | 21.9.2011 o 19:17 | Karma článku: 7,49 | Prečítané:  1393x

Aktívny občan je pre samosprávu dôležitý - upozorňuje ju na nedostatky, problémy, navrhuje riešenia, kontroluje výkon samosprávy, rozumné hospodárenie či prácu volených zástupcov. Je potrebné priestor pre občanov rozširovať - jednou z možností je zhromaždenie obyvateľov.

 foto:autor

Bratislava - Rača schválila ako prvá mestská časť Bratislavy VZN o zhromažďovaní občanov. Návrh, ktorý som predostrel na rokovanie zastupiteľstva včera, obstál pri hlasovaní naprieč politickým spektrom. VZN bude po nadobudnutí účinnosti (15.10.) upravovať  dôležitý inštitút demokracie a participácie občanov na správe veci verejných. Vo Švajčiarsku nahrádza napríklad verejné zhromaždenie občanov v niektorých obciach samotné zastupiteľstvo.

VZN má byť zárukou toho, že sa nebude opakovať situácia ako za starostu Zvonára (Smer-SD), keď proti zrušeniu ZŠ Plicková petíciu s viac ako 2400 podpismi hodili prakticky do koša a riešila sa, až keď už bolo o zruší dávno rozhodnuté. Kritiku poslanca Bratinu Zvonár označil za politikárčenie. Podobne to dopadlo s petíciou proti odpredaju bývalého kina Nádej. Kino Nádej sa síce nepredalo (magistrát s tým nesúhlasil), vtedajšiemu miestnemu zastupiteľstvu to však nebránilo prenajať tieto lukratívne priestory za pár šupov zabetónovanou zmluvou na 30 rokov. A ako bonus prvých x-rokov platí Villa Vino Rača iba 50% z nájmu. Zo súčasného zastupiteľstva s pôvodným predajom súhlasil starosta Pilinský (SZ), poslanci Sekerka a Madzin (obaja Smer-SD), proti boli súčasný vicestarosta Maťúš (SZ) a poslanec Brychta (Smer-SD), zdržali sa Andráš a Házy (nezávislí). Villa Víno Rača urobilo následne z bývalého kultúrneho domu a kina fľaškáreň....

Novoprijaté VZN o zhromažďovaní občanov umožní organizovanie verejného zhromaždenia obyvateľov mestskej časti po predložení petície podpísanej minimálne 5% voličov (obyvateľov s trvalým pobytom v Rači s volebným právom) alebo na základe návrhu minimálne piatich poslancov (tj. 1/3 z 15) miestneho zastupiteľstva. Občania sa budú môcť aktívne vyjadriť k závažným návrhom ako je odpredaj obecného majetku, využitie verejných priestorov alebo branie úveru.

Verím, že sa nové VZN stane pre posilnenie demokracie inšpiráciou aj pre ostatné mestské časti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?