Rodinný dom - lacno a rýchlo?

Autor: Michal Drotován | 17.8.2011 o 17:43 | Karma článku: 14,92 | Prečítané:  19695x

Od roku 2008 postupne začali klesať astronomické ceny bytov a domov. Niekoľko špekulantov zistilo, ako sa dá výrazne ušetriť aj na stavebnom pozemku. Pomáhajú im k tomu aj veľké diery v zákonoch, ak ich niekto využíva, kľudne môže ušetriť aj niekoľko miliónov korún. Nastal čas konečne im klepnúť po prstoch!

Existujú minimálne dve možnosti, ako ušetriť na stavebnom pozemku:

A. VYBUDOVANIE "ZÁHRADNEJ CHATKY"

Jedným zo spôsobov, ako obísť stavebný zákon a územný plán je vybudovanie záhradnej chatky, rekreačného objektu resp. rekreačnej chatky.  V Bratislave takéto "záhradné chatky" s veľkosťou 350m2 začali rásť ako huby po daždi po zrušení vyhlášky, ktorá upravovala maximálnu veľkosť rekreačného objektu na záhrade (pôvodná úprava bola 4x4 metre). V záhradkárskych osadách a kolóniách vyrastajú často až neuveriteľne objemné "domčeky" (v skutočnosti dvojpodlažné vily).

Príklad "záhradného domčeka" v Bratislave- Rači

P2251357-1024x768.jpg

Rekordne najväčší "rekreačný domček" som zatiaľ videl v Záhorskej Bystrici - oblasť Plánky

DSC00055.JPG

Úradníci stavebných úradov si môžu aj vytrhať všetky vlasy, ale pre dieru v legislatíve viac-menej musia povoliť podobné objekty (ak nemajú územný plán zóny). Následne "chatkári" požadujú prístupovú cestu, odvoz odpadu a tí najdrzejší aj kanalizáciu za verejné peniaze. Ak nejde kanalizácia, tak sa snažia získať povolenie na čističku odpadových vôd - táto však vypúšťaním do podlažia znečisťuje podzemné vody (čo je v rozpore s §37 ods. 4 zákona o vodách).

Vily sa teda stavajú na záhradkárskych pozemkoch, ktoré sú buď na podobnú výstavbu nevhodné (napr. bridlicové podložie) alebo sa stavajú aj priamo na smetisku, ako je to na Žabom majeri. Však pozemky to boli lacné a hlavne, že stavebník ušetril, nie?

Riešenie situácie:

- najjednoduchšou možnosťou je vydať vyhlášku Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, ktorá by definovala maximálne rozmery "záhradnej chatky" a "rekreačnej chatky".

- náročnejšou možnosťou (aj finančne aj časovo) je prijatie územných plánov zón v záhradkárskych oblastiach, ktoré by definovali objem výstavby v záhradkách.

 

B. VYBUDOVANIE "HAUSBÓTU"

Ak vybudovaním "záhradného domčeku" môže stavebník ušetriť peniaze lacnejším pozemkom, na hausbót nepotrebuje žiaden pozemok a dokonca ako bonus nebude platiť žiadnu daň z nehnuteľnosti!

V okolí Jaroveckého ramena vznikajú vo veľkom množstve hausbóty, ktorých majiteľ nemusí platiť žiadne dane, poplatok za odvoz odpadu, prakticky nič. Na čierno si stavajú prístupové cesty, elektrické rozvody a pod. Bývajú tam veľké ryby ako bývalý minister a v súčasnosti primátor Košíc Raši. Preháňajú sa na veľkých autách krížom cez hrádzu a ohrozujú cyklistov a korčuliarov.

Príklad hausbótu - plávajúceho objektu v Jarovciach

P7291375.JPG

Stavbári hausbótov často protizákonne vyklčujú celé okolie na brehu, chytiť vinníka na mieste je prakticky nemožné.

Často to končí kompletne zničeným brehom a vyrúbaním stromov

DSC00051.JPG

Komplet celý Smer v roku 2009 hlasoval za pridanie hausbótu (pojem nie je v žiadnom zákone definovaný) do zákona o vnútrozemskej plavbe (§2 písm. i) - novela 469/2009 Z.z. Zostane už asi navždy záhadou, prečo sa k vtedajšej koalícii Smer-SNS-HZDS pridali Minárik a Mikloško z KDS. V dôvodovej správe je uvedené, že pojem "ubytovací čln" bol nahradený "hausbótom" pre upresnenie pojmu "ubytovací čln". Pripomína to silne Hlavu XXII.

Dokonca podľa §4 ods. 3 daného zákona vlastník pozemku pri vodnej ceste musí strpieť vybudovanie vyväzovacích zariadení (tzv. bytiev) - na tieto jediné zariadenia podľa súčasnej praxe vraj platí stavebný zákon a to tiež iba ohlasovacia povinnosť. Na druhej strane podľa všetkého aj hausbót by mal byť stavba podľa § 43 stavebného zákona, keďže je "ukotvený pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe" a zároveň "pripojený na siete a zariadenia technického vybavenia územia". Mal by teda podliehať stavebnému konaniu a platiť daň z nehnuteľnosti, keďže de facto ostáva na území na veky-vekov.

Riešenie situácie:

- najjednoduchším riešením je vyškrtnutie "hausbótu" zo zákona o vnútrozemskej plavbe

- ďalším riešením je definovanie hausbótu vyhláškou (pre jej neexistenciu vznikajú už aj trojpodlažné hausbóty)

- jasne definovaná povinnosť územného a stavebného konania pre hausbóty a povinnosť platiť daň za všetky plávajúce objekty resp. hausbót v prípade, ak sa zdržiava na jednom mieste viac ako 90 dní

- rovnako tak povinnosť platiť za odvoz smetí pre majiteľov hausbótov, ktoré sú na jednom mieste ukotvené viac ako 90 dní.

Ako vidieť, obe "vory v zakonoch " je možné relatívne jednoducho zabetónovať - len treba chcieť - iniciatíve zákonodarcov sa medze nekladú. "Záhradné domčeky" a hausbóty sa momentálne po Bratislave (a po celom Slovensku) šíria ako invázna rastlina pohánkovec japonský. Nastal čas túto pliagu vykynožiť!

Foto: autor

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?