Robí si z nás Dopravný podnik Bratislava srandu?

Autor: Michal Drotován | 10.8.2011 o 17:15 | (upravené 15.8.2011 o 13:16) Karma článku: 16,07 | Prečítané:  11670x

DPB oblepil dopravné prostriedky infantilnými výzvami "Ostaňte nám verní, sme tu pre Vás. Spolu už 116 rokov" (koľko kampaň stála?) a súťažou o nový iPhone sa snaží Bratislavčanom zatvoriť ústa. Robí si z nás DPB srandu? Zároveň manažment posunul návrh na redukciu spojov na jednu A4. Na druhej strane pozitívom je, že sa konečne otvorila diskusia o fungovaní verejnej dopravy v hlavnom meste a cestujúci nie sú iba postavení pred hotovú vec.

 http://psipunk.com/koh-public-transport-system-for-short-distanc

Reklamná PR kampaň Dopravného podniku Bratislava (DPB) je skutočne nezmyselná. Otázka je, koľko stojí, kto ju robí a koľko DPB stráca za nevyužité reklamné priestory? Bude nasledovať nové reklamné posolstvo v zmysle: "Potíte sa s nami v električke každé leto odjakživa - tradícia, stabilita, teplúčko?" Nakoľko v rámci mestskej hromadnej dopravy neexistuje zatiaľ alternatíva, človek si skôr spomenie na reklamy Lasicu a Satinského, že mlieko kúpite v mliekarni a obuv v obuvi.

Horšia vec je, že DPB už predstavila svoj návrh na redukciu spojov. Podľa Magistrátu sa jedná iba o jednu stranu. Ak sa na túto jednu stranu pozrieme, tak chcú napríklad zrušiť električky 7 a 17 (električky číslo 3, 5, 11 na Račianskej radiále sa nemajú posilniť  a teda v dopravnej špičke by sa na takej Riazanskej ani nedalo dostať do električky max. tak priviazaním sa na strechu). V špičke chcú tiež redukovať počas školského roka výrazne vyťaženú 21-tku do DNV (o nezmyselnosti prieskumov cez prázdniny je škoda opäť hovoriť). Zároveň chcú predĺžiť školské prázdniny do 19.9. pre školské linky 91, 191 z Čunova, Rusoviec a Jaroviec. Deti prázdniny predĺžené mať samozrejme nebudú, možno však padne nový rekord v počte cestujúcich v jednom autobuse. Tiež chcú zrušiť všetky lokálne linky "MINI" (napr. na Kalváriu). No jednoducho radosť pozerať a čítať. O koľko chcú napríklad predĺžiť interval linky 21 sa z materiálov nedozvieme. Tiež to, že DPB v ďalšom ich návrhu chce redukovať všetky električky a zvýšiť cez pracovné dni intervaly z 12 na 15 minút.

Ak napríklad taká Kodaň pri podiele verejnej dopravy a cyklodopravy na úrovni 60% chce tento podiel stále zvyšovať, Bratislava, ktorá bola nedávno vyhodnotená ako jedno z najhlučnejších miest v Európe a na bicykli sa po meste presúva necelé jedno percento adrenalínových športovcov, sa začína vydávať opačnou cestou. Ak v iných hlavných mestách Európy sa snažia podporovať ekologickú dopravu, v Bratislave za chvíľu bude tuším Drive-in aj na záchody.

Treba sa zamyslieť na tým, či plánovaná redukcia zamestnancov DPB o 265 na 2973 je dostatočná, najmä ak podľa výročnej správy pracuje viac ako 500 ľudí v administratíve a napríklad iba na oddelení miezd pracuje 12 ľudí. A tiež či nie je možné dodávať lacnejšie naftu do autobusov ako cez OMV Slovensko.

Zo strednodobého a dlhodobého hľadiska však treba začať riešiť ekologizáciu dopravy, podporu cyklistiky a MHD - nakoľko sa jedná o problém hlavného mesta, je potrebné vyhradiť pre Bratislavu aj prostriedky zo štátneho rozpočtu. Netreba zabúdať napríklad na to, že štátne úrady, ktorých je po Bratislave kopa, majú výnimku a nemusia platiť daň z nehnuteľnosti. Je tiež možné uchádzať sa o prostriedky z eurofondov.

V každom prípade je nevyhnutné začať konečne riešiť dopravu v Bratislave ako celok a zarátať všetky negatívne externality. Ulice sú tu v prvom rade pre ľudí a nie pre autá. Dopravný podnik Bratislava a Magistrát hlavného mesta by sa mal snažiť znížiť individuálnu dopravu a nie naopak vyháňať ľudí do áut. Infantilné reklamné kampane nepomôžu ani kedy na trolejbusoch viseli ďalších 116 rokov.

PS: Bratislavčania sa môžu vyjadriť k MHD aj na e-mailovej adrese mhd@bratislava.sk alebo v diskusii tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?