Bicykel a cyklisti patria do mesta

Autor: Michal Drotován | 29.6.2011 o 16:35 | Karma článku: 7,46 | Prečítané:  2089x

Cyklistika sa pomaly dostáva do povedomia Bratislavčanov nielen ako nástroj na zábavu ale hlavne na prepravu. Akciami Critical Mass sa angažovaní občania snažia upozorniť na nedostatočnú infraštruktúru v meste. Ak v takej Kodani viac ako 50% dopravy zastrešujú bicykle, u nás je to mizerné 1%. Tejto piatok 01.07.2011 sme sa rozhodli zorganizovať cyklojazdu v Bratislave- Rači.

Po dlhodobej ignorancii cyklistov a chodcov v Bratislave sa zdá, že sa pomaly začali posúvať ľady. Na meste vzniká cyklokomisia, vytvorila sa cyklokoalícia, župan chodí do práce na bicykli a ľudia začínajú viac bojovať o verejné priestory v meste. Rozhodol som sa priložiť ruku do diela a zorganizovať prvú veľkú cyklojazdu po Rači. Táto akcia bude prvým krokom na aktívne riešenie dynamickej aj statickej cyklodopravy nielen v mestskej časti Rača, ale v náväznosti na rozbehnutý projekt JURAVA a plánovanú cykloradiálu na Račianskej ulici v spolupráci s BSK aj pre zastrešenie celej severovýchodnej trasy pre všetkých.

Naša spanilá jazda Račou začne v piatok 01.07.2011 o 18,00 h. na zhromaždisku pred bývalým kinom Nádej na Detvianskej ulici - pokračovať budeme cez Nám. A. Hlinku (pomenované nie podľa sochy, ale podľa toho, že kultúrny dom - teraz stále hanobne prerobená fľaškáreň firmy Villa Vino Rača - otváral Andrej Hlinka) okolo Obecného domu (v minulosti aj pôrodnica) na ulicu Alstrova (podľa známeho kňaza Mórica Alstera, ktorý pôsobil v Rači v 19. storočí). Cyklojazda bude pokračovať okolo kostola svätých Filipa a Jakuba, ktorý sa spomína už v 14. storočí.

kostol.JPG

 

Po ulici Barónka (míňajú už žiaľ zbúranú kúriu Pálfiovcov) prejdeme okolo zrekonštruovaného Nemeckého kultúrneho domu na Kubačovú (po pravej strane uvidíme bývalé vinárske závody). Odtiaľ po Kadnárovej vedľa bikrosovej dráhy prejdeme na najstaršie sídlisko v Bratislave - Krasňany, ktoré vzniklo okolo niekdajšieho podniku Meopta, ktorý vyrábal optiku pre vojská Varšavskej zmluvy.

krasnany.JPG

 

Na konci Cyprichovej sa otočíme na Hlinickej a popri električkovej trati sa presunieme na križovatku pred SOŠ polygrafickým a zabočíme cez železničný prechod na Žabí Majer. Na malom kúsku cesty bude potrebné preniesť bicykle cez koľaje a potom sa presunieme do starej železničiarskej kolónie, ktorá je známa pod názvom "Rendez" (oficiálne miestna časť Východné podľa zriaďovacej stanice Bratislava - Východ) a v ktorej budeme míňať aj staré železničiarske budovy z 19. storočia a historické depo.

 

rendez.JPG

 

V srdci Rendezu sa otočíme a popri Akadémii PZ SR sa presunieme cez železničný prechod opäť do Rače, keď prejdeme cez Stolársku a Čachtickú a popri električkovej trati na Detviansku cez Rustaveliho na ulicu Pri vinohradoch, ktorú lemujú opravené vinohradnícke domčeky s dlhými dvormi (pôvodni projektanti však nerátali s prítomnosťou plechových škatúľ na kolesách). Zakončenie cyklojazdy je na Námestí A. Hlinku, kde sa plánuje bike-lifting (zdvíhanie bicyklov nad hlavu na znak víťazstva) a spoločná fotografia.

Všetci ste v piatok 01.07.2011 o 18,00h. na Nám. A. Hlinku v Rači vítaní! Ukážme, že verejný priestor patrí ľuďom a že bicykel je rovnaký dopravný prostriedok ako každý iný!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?