Podarí sa nám spoločne zachrániť FK Nostalgiu?

Autor: Michal Drotován | 8.6.2011 o 13:52 | Karma článku: 12,19 | Prečítané:  2797x

FK Nostalgia patrí v Bratislave medzi posledné filmové kluby. Existuje už viac ako dvadsať rokov a na STU vytvára genius loci. Pomaly neexistuje v Bratislave absolvent vysokej školy, ktorý by ju ani raz nenavštívil. Mimo výborných klubových filmov a festivalov ponúka aj neopakovateľnú atmosféru (tak vzdialenú pukancovým multiplexom) a príjemné spomienky nielen na film. Napriek tomu sa vedenie STU rozhodlo, že zopár nadšencom od 1. júla nepredĺži zmluvu a vyženie ich na ulicu. Budeme sa tomu iba prizerať?

 www.kinema.sk

Oficiálne vedenie Stavebnej fakulty STU tvrdí, že hlavným dôvodom pre vysťahovanie je nevyhovujúca rampa a prístup do priestorov, na žiadne alternatívne návrhy od prevádzkovateľov kina neberie ohľad a zdá sa, že domnelá narušená statika schodišťa je iba zámienkou. Neexistuje žiaden posudok o statike daného prístupu a v každom prípade je možné tiež hľadať aj iné riešenia vstupu do auly.

Celá situácia veľmi pripomína zánik filmového klubu FK 901, ktorému v roku 2002 výrazne na Pedagogickej fakulte UK zvýšili nájom a tým ho vyhnali na ulicu.

Treba si však uvedomiť, že celá STU je platená z našich daní, dokonca budova, kde sídli FK Nostalgia neplatí pre výnimku v zákone ani daň z nehnuteľnosti mestu. FK Nostalgia nie je záležitosťou iba pár filmových fanatikov, ale je dlhodobou prirodzenou súčasťou kultúrneho vyžitia v Bratislave. Ak v prípade zaniknutých kín Tatra, YMCA, Obzor, Hviezda, Nádej atď. zánik spôsobil často pokútny predaj/dlhodobý prenájom majetku mesta, situácia FK Nostalgia je iná. Jedná sa o priestor na akademickej pôde verejnej vysokej školy.

Ak Vám nie je ďalší osud FK Nostalgie ľahostajný a chcete pomôcť ju zachrániť, napíšte e-mail rektorovi STU doc. Redhammerovi (rector@stuba.sk) alebo dekanovi SvF STU prof. Kopáčikovi (dekan.svf@stuba.sk), podporte Nostalgiu aj na Facebooku zanechaním odkazu. Aby zanietenci z Nostalgie neboli neustále v neistote, navrhnite im predĺženie zmluvy na ďalších desať rokov.

Verím, že mi všetci, ktorí máme pekné spomienky na premietania v Nostalgie a zároveň veríme v budúcnosť klubu, pomôžeme spoločne k jeho záchrane. Dobrá myšlienka musí odolať aj byrokratickej mašinérii na STU!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?