Podarí sa nám spoločne zachrániť FK Nostalgiu?

Autor: Michal Drotován | 8.6.2011 o 13:52 | Karma článku: 12,19 | Prečítané:  2784x

FK Nostalgia patrí v Bratislave medzi posledné filmové kluby. Existuje už viac ako dvadsať rokov a na STU vytvára genius loci. Pomaly neexistuje v Bratislave absolvent vysokej školy, ktorý by ju ani raz nenavštívil. Mimo výborných klubových filmov a festivalov ponúka aj neopakovateľnú atmosféru (tak vzdialenú pukancovým multiplexom) a príjemné spomienky nielen na film. Napriek tomu sa vedenie STU rozhodlo, že zopár nadšencom od 1. júla nepredĺži zmluvu a vyženie ich na ulicu. Budeme sa tomu iba prizerať?

 www.kinema.sk

Oficiálne vedenie Stavebnej fakulty STU tvrdí, že hlavným dôvodom pre vysťahovanie je nevyhovujúca rampa a prístup do priestorov, na žiadne alternatívne návrhy od prevádzkovateľov kina neberie ohľad a zdá sa, že domnelá narušená statika schodišťa je iba zámienkou. Neexistuje žiaden posudok o statike daného prístupu a v každom prípade je možné tiež hľadať aj iné riešenia vstupu do auly.

Celá situácia veľmi pripomína zánik filmového klubu FK 901, ktorému v roku 2002 výrazne na Pedagogickej fakulte UK zvýšili nájom a tým ho vyhnali na ulicu.

Treba si však uvedomiť, že celá STU je platená z našich daní, dokonca budova, kde sídli FK Nostalgia neplatí pre výnimku v zákone ani daň z nehnuteľnosti mestu. FK Nostalgia nie je záležitosťou iba pár filmových fanatikov, ale je dlhodobou prirodzenou súčasťou kultúrneho vyžitia v Bratislave. Ak v prípade zaniknutých kín Tatra, YMCA, Obzor, Hviezda, Nádej atď. zánik spôsobil často pokútny predaj/dlhodobý prenájom majetku mesta, situácia FK Nostalgia je iná. Jedná sa o priestor na akademickej pôde verejnej vysokej školy.

Ak Vám nie je ďalší osud FK Nostalgie ľahostajný a chcete pomôcť ju zachrániť, napíšte e-mail rektorovi STU doc. Redhammerovi (rector@stuba.sk) alebo dekanovi SvF STU prof. Kopáčikovi (dekan.svf@stuba.sk), podporte Nostalgiu aj na Facebooku zanechaním odkazu. Aby zanietenci z Nostalgie neboli neustále v neistote, navrhnite im predĺženie zmluvy na ďalších desať rokov.

Verím, že mi všetci, ktorí máme pekné spomienky na premietania v Nostalgie a zároveň veríme v budúcnosť klubu, pomôžeme spoločne k jeho záchrane. Dobrá myšlienka musí odolať aj byrokratickej mašinérii na STU!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?