Koľko univerzít na Slovensku treba zrušiť?

Autor: Michal Drotován | 11.4.2011 o 14:00 | Karma článku: 16,76 | Prečítané:  9803x

Nekvalita väčšiny slovenských vysokých škôl je už podobná téma ako diskusia o počasí. Stále dookola počúvame, že nie sú peniaze, chudáci niektorí profesori napriek kvantu vedeckých publikácií nemajú často čo do úst vložiť a urazení študenti musia protestovať proti hanobeniu almy mater v Trenčíne. Zároveň pri akejkoľvek zmienke o spoplatnení je na stole štrajk študentov, ktorí sa vyhrážajú, že budú chodiť do školy ešte menej ako doteraz (tj. nebudú chodiť vôbec).

Vysoké školstvo na Slovensku ukazuje, že ak sme pred desiatimi rokmi hovorili, že hlbšie sa klesnúť nedá, mýlili sme sa. Ako vidieť, dno je stále v nedohľadne. Pomáha tomu aj nepriama úmera - čím menšia kohorta študentov, tým viac univerzít. Čím katastrofálnejšia úroveň školy, tým väčší záujem študentov prisť k bezpracnému titulu.

Tento stav sa nezmení, pokiaľ bude možné stať sa profesorom bez jedinej publikácie v medzinárodnom karentovanom časopise. Pokiaľ jedinou podmienkou na obhajobu diplomovej práce na niektorých školách bude splnenie počtu strán. Pokiaľ bude podstatná účasť a nie aktivita študentov. Pokiaľ  každý aktívnejší učiteľ bude vytláčaný masou amorfných šedých priemerných pracovníkov. Pokiaľ profesúra nebude podmienená vedeckou činnosťou ale vekom a priateľskými vzťahmi v akademickom senáte. Som rád, že sa podarilo aspoň presadiť zverejňovanie záverečných prác na internete, nech celé Slovensko vidí, čo je možné u nás "obhájiť".

Minister školstva Eugen Jurzyca je stále ešte nádejou na radikálne zmeny. Jeho výhodou je, že nikdy nebol napojený na učiteľské odbory, lobby a podobné spolky. Ešte stále má čas napríklad definitívne zrušiť doživotné menovanie profesorov (a viazať to na konkrétnu pracovnú pozíciu ako je to v USA), preriediť študijne odbory (pretože za chvíľu sa bude naozaj dať študovať aj odbor v kombinácii pletenie košíkov - vyfúkanie veľkonočných vajec), pritlačiť na školy a ak nebudú spĺňať kritéria napr. na vedeckú publikačnú činnosť (medzinárodné karentované články a pod.), tak ich zrušiť.  V prípade súkromných aj verejných vysokých škôl je potrebné sprísniť podmienky akreditácie hlavne na druhý a tretí stupeň. Zabráni to produkcii tisícov politológov a desaťtisícov sociálnych pracovníkov ročne. A treba začať opäť reálne uvažovať o spoplatnení verejného školstva, nech sú univerzity centrá vedy a výskumu a nie pásová výroba titulov.

Dôležité je tiež, aby sa konečne nastavil systém odmeňovania vysokoškolských učiteľov podľa počtu vedeckých publikácií, úspešnosti v oblasti vedy zo strany absolventov, podľa medzinárodných karentovaných článkov, vedeckých konferencií v zahraničí (a nerátať tam miestne "vedecké sympózia" v Smoleniciach a podobné kratochvíle). Príklad veľmi úspešnej katedry politológie na FSS MUNI v Brne vyvracia aj klasické výhovorky sociálnych vedcov, že ich nemožno porovnávať s prírodovedcami. Jednoznačne treba zrušiť automatické zvyšovanie platu za odpracované roky. Šikovný doktorand môže byť pre niektorú katedru väčším prínosom ako jej vedúci.

Po príklady, ako sa to dá robiť výrazne lepšie, nie je potrebné chodiť ďaleko, stačí sa pozrieť do neďalekého Brna. Masarykova univerzita sa úspešne stáva jednou z najlepších škôl v strednej Európe. Ak oni si vybudovali za eurofondy a úver vysokokvalitný moderný kampus a stávajú sa jedným z lídrov v oblasti geneticky a biotechnológii v Európe, my sme peniaze prelial do všelijakých sociálnych a nástenkových podnikov.

Verím, že sa v budúcnosti už nebudem stretávať na výberových konaniach s absolventmi, ktorí z vyštudovaného odboru vedia menej ako absolvent základnej školy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?