Ako sa ulievajú resp. kradnú obecné peniaze - prípadová štúdia

Autor: Michal Drotován | 4.2.2011 o 16:51 | (upravené 4.2.2011 o 17:36) Karma článku: 16,83 | Prečítané:  5151x

To, že aj na komunálnej úrovni často platí, že z cudzieho krv netečie, a že obecné peniaze pre nízky záujem médií aj občanov je možné jednoducho ulievať, dokazuje prípadová štúdia z mestskej časti Bratislava - Rača. Ako poslanci sme dostali materiál o činnosti kontrolóra, ktorý názorne ukazuje, ako sa v systéme nabaľovali firmy za starostovania Jána Zvonára (Smer-SD). A ktorý hovorí o tom, že povinnosť zverejňovať zmluvy bola v rámci zvýšenia transparentnosti finančných tokov veľmi dobrým nápadom.

Pri oprave Obecného domu v Rači víťazná ponuka hovorila o sume 13,43 mil. SKK a bola to najnižšia ponuka, na základe ktorej vyhrala zákazku na rekonštrukciu firma Jaroslav Kvaššay, s.r.o., v zmluve o diele bol termín ukončenia rekonštrukcie dohodnutý na 28.2.2009. Tri dni pred termínom dokončenia však bol podpísaný prvý dodatok, ktorý predĺžil termín na 30.04.2009, navýšil cenu na 15,43 mil. SKK a z predmetu dodávky bola vylúčená dodávka a montáž plošín pre imobilných. Deň pred vypršaním lehoty dokončenia bol podpísaný dodatok číslo dva, ktorý termín predĺžil do 31.05.2009. V poslednom dodatku z 27.05. bola cena rekonštrukcie ešte zvýšená na 17,24 mil. SKK. Výsledkom je, že cena za rekonštrukciu bola zvýšená o 3,81 mil. SKK, práce trvali o tri mesiace dlhšie a mimo iného neboli vybudované plošiny pre imobilných. Kontrolór Medlen skonštatoval, že "nebola dostatočne uplatnená zásada hospodárnosti, efektívnosti a účinnosti použitia verejných prostriedkov". Kontrolór Medlen, ktorý zistil plytvanie a nedodržiavanie zákona o verejnom obstarávaní v prípade rekonštrukcie obecného domu, bol následne po tejto kontrole postupne "odídený" z úradu a nahradený hasičom Hargašom.

Nový kontrolór dostal väčšie sústo, kontrolu rekonštrukcie Nemeckého kultúrneho domu (NKD), napriek výrazne navýšenému rozpočtu (o 17,65 mil. SKK) konštatoval, že všetko je v poriadku, aj keď to bolo čisté ako sneh okolo Slovnaftu. Víťazná firma OTYK invest, s.r.o. bola pôvodne informovaná, že jej ponuka je "nezvyčajne nízka" a mala písomne vysvetliť nízku cenu. Ako ju vysvetlila nie je zatiaľ známe, ale ponuka vyhrala. Z kontroly nie je ani známe, prečo sa cena postupne dodatkami č. 1 až 5 navýšená o spomenutých 17,65 mil. SKK (je iba uvedené "rozdiel vznikol prácou naviac"). V utorok 08.02. na zastupiteľstve sa kontrolóra Hargaša opýtam, čo presne myslí pod formuláciou práca naviac a prečo v prípade Obecného domu bolo konštatované porušenie zásady hospodárnosti (navýšenie o 3,81 mil. SKK, kontrolór Madlen) a v prípade NKD (navýšenie o 17,65 mil. SKK, kontrolór Hargaš) nie.

Mestská časť Bratislava-Rača iba v týchto dvoch projektoch navýšila ceny platené stavebným firmám o 21,46 mil. SKK, koľko detských ihrísk, výtlkov na cestách, cyklotrás či príspevkov do základných a materských škôl v Rači sa z toho dá financovať, nie je potrebné spomínať. Tento príklad z Rače ukazuje, ako v praxi fungovalo plytvanie a ulievanie peňazí daňových poplatníkov v mestskej časti za starostovania Jána Zvonára (Smer-SD). Zverejňovanie zmlúv, materiálov na zastupiteľstvo a maximálna transparentnosť sú cestou, ako môžeme v Rači vrátiť dôveru občanov v samosprávu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Boj proti establišmentu? Ako prežiť nápor terorizmu a fanatizmu

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu označiť kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?